Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Activitate PFA ca pensionar
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Activitate PFA ca pensionar

Buna seara. Daca ies la pensie anticipat (am 61 de ani) pot functiona mai departe ca pfa? Daca da, in ce conditii ? Sunt diriginte de santier constructii civile si din 2007 este singura sursa de venit.
Nu puteti cumula pensia anticipata cu venituri obtinute ca PFA

Intrebati la Registrul Comertului exista o limita a venitului, am cunostinte care sunt in pensie anticipata partiala si au si PFA.
1. - Registrul Comertului nu se pricepe la pensii si s-ar putea sa-i dea o informatie eronata.
- Casa de Pensii este cea care ii poate da un raspuns competent.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

3. Veniturile din activitatea de PFA sunt supuse asigurarii la pensie iar dvs. nu faceti parte din niciuna din categoriile de pensionari prevazute de art.118 din lege deci nu puteti cumula pensia anticipata cu aceste venituri (parerea mea).
Conform Art.6 alin. (1) pct. IV din Legea pensiilor, rezulta ca PFA poate cumula pensia anticipata /anticipata partiala cu veniturile obtinute in aceasta calitate daca realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent mai mic decat suma reprezentand de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat. (2223 x 4 = 8892 lei ---- >daca are sub acest venit)

Daca ar fi avut un venit mai mare decat 8892 lei atunci, asigurarea era obligatorie conf ART. 6*) in aceste conditii NU mai putea cumula

(1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare:

Din pacate pensia anticipata nu poate fi cumulata cu venituri din activitati pentru care asigurarea este obligatorie.
Intr-adevar art.6 spune :
(1) În sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent
cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului
asigurărilor sociale de stat şi care se află în una dintre situaţiile următoare:
a) administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare ori de
management;
b) membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;
d) persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
e) alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;
Dar :
ART. 114
(1) În sistemul public de pensii, plata pensiei se suspendă începând cu luna următoare celei
în care a intervenit una dintre următoarele cauze:

a) pensionarul şi-a stabilit domiciliul pe teritoriul altui stat, cu care România a încheiat
convenţie de reciprocitate în domeniul asigurărilor sociale, dacă, potrivit prevederilor
acesteia, pensia se plăteşte de către celălalt stat;
b) pensionarul, beneficiar al unei pensii anticipate sau al unei pensii anticipate parţiale, se
regăseşte în una dintre situaţiile prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu excepţia
consilierilor locali sau judeţeni;
Pe urma si art. 118 , cel enuntat de dl Tudor Valeriu, arata incompatibilitatile.
La o suprapunere de date cu fiscul, chiar si ptr venituri de sub 10 lei, se va emite decizie de recuperare a sumelor incasate necuvenit.
Ca atare, nu puteti cumula veniturile din activitatea desfasurata ca PFA cu pensia anticipata.