Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... conciliere?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

conciliere?

Am incheiat un antecontract de vanzare-cumparare pentru un apartament nou in stare de proiect.Termenul de perfectare a actului autentic a fost depasit cu mult din vina vanzatorului.Intrebarea mea este daca un pas obligatoriu pentru a merge in instanta este reconcilierea, ce inseamna aceasta si cum se procedeaza?
Concilierea este o norma imperativa a dreptului comercial si este prevazuta de art 720 indice 1 Cod Proc. Civila. Concilierea este o incercare de rezolvarea conflictului inaintea ajungerii cauzei in instanta. aceasta poate fi facuta printr-o invitatie la conciliere.
Model :
Subsemnatul.....cu domiciliul in ....legitimat cu .... formuleaza prezenta :
CONVOCARE LA CONCILIERE DIRECTA
convocam la data de la ora de in locul....pentru a solutiona litigiul cu privire la..
Prezenta convocare constituie ultima procedură de a rezolva pe cale amiabilă litigiul ivit şi este în conformitate cu prevederile art 720 indice 1 Cod proc.civ. privind solutionarea litigiilor prin conciliere directa dupa care, vă vom acţiona în judecată, în scopul .....
Dragos Dragos Mihailescu, Consilier juridic