Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Spalarea de bani
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Spalarea de bani

Buna seara
Puteti sa ma lamuriti va rog intr o problema ?
Daca politia prin verificarea contului meu, are extrasele de cont prin care se vad sume de bani mai mici de 15 mii de euro intrate in cont regulat , prin transfer din afara tarii,ma pot acuza de spalare de bani ?#-o
Multumesc anticipat
Domnule Av.Lascoschi va multumesc pentru raspuns.
Acum chiar sunt lamurita. Banca nu a sesizat Oficiul in privinta banilor ce iam trimis acasa .
Au un extras de cont , dar asa cum mi-ati precizat si dumneavoastra mai sus ,nu este suficient , trebuie si dovedit ca banii provin din infractiuni. In privinta avocatului, mai rau ma speriat,spunandu-mi ca pot lua max 2 ani cu suspendare, deaceea v-am cerut parerea pe forum.
Sa aveti o seara cat mai placuta
Va multumesc mult pentru raspuns :) .Sa aveti o seara minunata
In ce priveste spalarea de bani, trebuie stiut cati bani ati primit, de la cine, cand, pentru ce motive, ce ati facut cu ei, daca i-ati trimis mai departe (adica daca ati fost "sageata"). De ex. daca sunt bani clar proveniti din munca si i-ati cheltuit personal sau economisit, nu aveti de ce va teme. Daca sunt bani proveniti din fraude bancare sau escrocherii si i-ati trimis mai departe unor infractori, puteti face puscarie. Oficiul respectiv cauta sa se dumireasca asupra acestor lucruri.
Domnule Georgescu, am mentionat si in postarile anterioare : NU EXISTA NICI O SESIZARE DIN PARTEA OFICIULUI ! Banii au fost cheltuiti de mine si de familia mea. Cititi ce am scris in postarile anterioare si veti intelege mai bine .Unde sai trimit mai departe , daca eu iam trimis in tara pentru familie, ce sageata domle ? Multumesc totusi pentru raspuns, dar nu ma regasesc in ceea ce ati scris !
50 mii in 2 ani la care adaugati si o eventuala chirie si mancarea, rezulta un venit de vreo 3 mii lunar, ori sa fie activitate legala sa primiti banii astia fara carte de munca, mai greu.
Dvs sunteti cercetat in legatura cu o fapta, s-a ajuns in verificari la conturi, nu stiu daca e de ajuns sa ziceti ca ati lucrat fara carte de munca.