Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Verificare dosar depus in instanta
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Verificare dosar depus in instanta

Buna seara, in data de 1 oct am depus cerere de chemare in judecata litigiu munca in calitatea de reclamant, insa pana in prezent nu am primit intampinarea pt a formula un raspuns. este normal ca sa dureaze atat de mult?
Pot merge la tribunal sa verific dosarul?
Multumesc
daca stiti numarul dosarului se poate intreba
Puteti merge la instanta sa verificati daca i-a fost comunicata actiunea partii adverse.
De la data la care i se comunica actiunea, partea adversa are la dipsozitie 25 de zile pentru a depune Intampinarea.
Multumesc pentru raspunsuri. Exista vreun termen in care trebuie communicata cererea de chemare in judecata? Ma gandesc ca din Octombrie pana acum trebuia depusa macar intampinarea, se poate sa se comunice paratului cererea cu intarzieri de o luna, doua?
In procedura scrie ca acest lucru se face "de indata", dupa ce judecatorul verifica daca cererea reclamantului indeplineste toate conditiile prevazute de lege.
Acest lucru nu prea se intampla "de indata" din pacate.
Asa ca nu exista un termen legal.