avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Arhivarea chitantelor emise din aplicatii contabile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Arhivarea chitantelor emise din aplicatii contabile

Din aplicatiile software, chitanta se listeaza in 2 exemplare:
- un exemplar pt platitor
- un exemplar ramane la institutia/agentul economic care incaseaza suma.

Conform O3512/2008:

Chitanta - "Se arhiveaza la compartimentul financiar-contabil, dupa utilizarea completa a carnetului (exemplarul 2)."

In cazul chitantelor emise din aplicatii nu avem carnete.
Din experienta altora am desprins 2 variante:
- exemparul 2 se indosariaza impreuna cu fila din registrul de casa
- formare carnete - am auzit si de aceasta varianta - inseamna ca cineva sa numeroteze carnetul si sa specifice numarul de file etc.

Care este varianta legala?
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:01, 12 Ianuarie 2014
Aveti mai multe variante dintre care va spun doua mai folosite:
1)Listati chitanta in 3 exemplare : 1 client, 1 agent/registru casa, 1 la "cotor" (fostul cotor)/arhiva
2)Listati chitanta in 2 exemplare : 1 client, 1 agent/registru casa = exemplar pe care il scanati si constituiti "cotor"/arhiva electronica, arhiva care o salvati pe suport sau pe drive dedicat pe net(server),
Ma intereseaza varianta prevazuta de lege.
Nu este prevazuta o singura varianta legal, sunt prevazute mai multe variante legal, dupa cum v-am spus.
Exista baza legala ?
Da, ordinul 3512 /2008 cu norma metodologica

Alte discuții în legătură

Diferenta intre chitantier in doua sau trei exemplare? designermarochinarie designermarochinarie Buna ziua tuturor, as dori sa stiu care este diferenta intre un chitantier in dublu sau triplu exemplar. Eu conduc o microintreprindere neplatitoare de TVA, am ... (vezi toată discuția)
Registru de casa Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! As dori sa stiu daca este bine si legal ca registru de casa sa fie completat intr-un exemplar clasic si unul sa fie listat din programul de ... (vezi toată discuția)
Corectitudinea pastrarii chitantelor la o asociatie de propietari gabrielaburcea gabrielaburcea Buna ziua Am preluat o asociatie de proprietari de 2 luni si am rugat un contabil sa ma ajute ru registru de casa si sa ma verifice , mi-a rupt chitantele ... (vezi toată discuția)