Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare contract
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare contract

Buna ziua!
Suntem o firma de constructii drumuri.In aceasta perioada,nefiind de lucru s-a ajuns la un consens cu sindicatul sa se reduca salariile de incadrare cu 20%.Salariatii si-au dat acordul scris in aceasta privinta.Problema e ca o singura persoana din 100 nu a fost de acord cu aceasta masura.
Intrebare:Pot suspenda cim-ul acestei persoane o zi pe saptamana,prin reducerea saptamanii de lucru de la 5 la 4 zile,conf. art.52 al 3 din C.M.Care sunt pasii in acest sens?Mulumesc
Numai daca perioada depaseste 30 de zile lucratoare, angajatorul va avea posibilitatea reducerii programului de lucru de la 5 zile la 4 zile pe saptamana, cu reducerea corespunzatoare a salariului, pana la remedierea situatiei care a cauzat reducerea programului, dupa consultarea prealabila a sindicatului reprezentativ de la nivelul unitatii sau a reprezentantilor salariatilor, dupa caz.
Am inteles!Dar pot suspenda conractul in acest caz ,numai penru persoana in cauza?
Care sunt pasii?Multumesc!
Da, se poate suspenda c.i.m. pentru o singura persoana.

In acest sens, se va emite o decizie de suspendare a c.i.m. care se va comunica salariatului in cauza.
Va multumesc pt promtitudine si amabilitate!