avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Datoria unei firme inchise a fost vanduta de catre CEZ ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Datoria unei firme inchise a fost vanduta de catre CEZ unei firme de colectari debite cu care nu se poate lua legatura(nu functioneaza telefon, nu raspund la email). Ce se poate face?

Buna ziua

In urma cu mai bine de un an, a fost suspendata activitatea unei firme din Teleorman. Cladirea se afla in curtea unui proprietar, cu care in prezent exista un conflict. Acesta din urma a folosit utilitatile fara sa le plateasca din momentul suspendarii activitatii, in special curentul electric (pana cand a fost ridicat contoarul).
Mentionez ca titularul contractului de energie electrica era firma.

Proprietarul nu a notificat firma , in prezent inchisa, de aceasta datorie. Am sunat si call center CEZ, insa acestia nu au spus la telefon ca datoria a fost cedata unei firme de colectari debite din Cluj. Abia dupa un email trimis, am primis raspuns electronic de la CEZ cu aceasta info.

Imi puteti spune daca mai pot plati datoria la CEZ la sediul lor sau numai la firma de colectare COFACE?
Am incercat telefonic sa iau legatura cu cei din urma, dar nu le functioneaza telefonul, am trimis un email, dar nu au raspuns.

Care este procedura? Pe langa banii datorati CEZ mai pot fi si alte sume adaugate de Coface?

Multumesc si astept cat mai curand raspuns.
Cel mai recent răspuns: razzystefan , utilizator 15:01, 7 Decembrie 2013
In situatia in care furnizorul de utilitati a declinat competenta de recuperare debit in favoarea firmei de colectari,pentru preintampinarea executari silite achitati suma la firma colectoare
Daca firma de colectare a desfasurat acte si actiuni,respectiv ati primit somatie de plata,va trebui sa achitati si costuri aferente
Multumesc pt raspuns insa ... eu nu stiu daca firma de colectare a facut vreo actiune juridica.

Am incercat sa ii sun la nr de pe site si nu le merge (au 2 romtelecom si un 0800...). am trimis mail si niciun raspuns.
Eu am aflat de curand printrun email ca aceasta datorie a ajuns la ei la insistente catre CEZ.

Ideea e ca la dresa unde functiona firma nu sta nimeni, proprietarul daca stie nu a spus pt ca nu era in interesul lui si exista un conflict intre fostul manager si el...Deci nu stiu care e situatia...


O seara buna
ynocentta a scris:

In situatia in care furnizorul de utilitati a declinat competenta de recuperare debit in favoarea firmei de colectari,pentru preintampinarea executari silite achitati suma la firma colectoare
Daca firma de colectare a desfasurat acte si actiuni,respectiv ati primit somatie de plata,va trebui sa achitati si costuri aferente


Multumesc insa e ciudata situatia si nu stiu care e solutia cea mai buna, tinand cont ca nu am reusit sa iau legatura cu Coface, iar cei de la cez mi-au spus abia acum...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma inchisa doreste sa plateasca datoria razzystefan razzystefan Buna ziua In urma cu mai bine de un an, a fost suspendata activitatea unei firme din Teleorman. Cladirea se afla in curtea unui proprietar, cu care in ... (vezi toată discuția)
Debit de 14.000 ron catre coface leorot leorot Buna ziua, Am pierdut un proces si sunt dator catre Coface Romania, mandatar al Cez Electrica, suma de 14.000 lei. Am discutat azi la telefon cu o femeie ... (vezi toată discuția)
Cladirile fara autorizatie ofera nulitate contractelor cu enel, apa nova etc? razzystefan razzystefan Buna ziua Numele meu este Stefan si am urmatoarea problema. In urma cu 2 ani a fost construita o cladire care a functionat ca magazin mixt in Comuna ... (vezi toată discuția)