Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Autoutilitara firmei a fost implicata intr-un accident rutier in care a fost implicata o alta autoutilitara detinuta de o alta firma.In urma procesului verbal constatator vina apartine in intregime soferului acelei firme.S-a intocmit un proces verbal prin care s-a aplicat amenda corespunzatoare respectiv i s-a retinut permisul de conducere.El a refuzat sa semneze si nici nu a pus asigurarea la dispozitie,invocand ca o sa-l conteste ulterior.
Ce demersuri trebuie sa fac in acest caz,trebuie sa contactez firma angajatoare?Au si ei vreo vreo raspundere?Masina in cauza este proprietatea lor..
Mentionez ca autoutilitara mea este distrusa in proportie de 100%..printr-o minune soferul a scapat nevatamat.
Va multumesc,
E foarte util sa contactati administratorul firmei celui pe care politia l-a considerat raspunzator de producerea accidentului. Asta, pentru a vedea pozitia oficiala a sefului, nu doar a salariatului! E posibil sa aveti tot concursul la intocmirea documentatiei pentru a fi despagubit pe asigruarea RCA.
Cat priveste identificarea firmei de asigurari , nu e nevoie sa vi se dea un exemplar al politei RCA; cu nr. inmatriculare al vehiculului condus de celalalt cond. auto puteti cauta online, in baza CEDAM, la ce firma a incheiat asigurarea obligatorie si va duceti glont! acolo, sa avizati dauna si sa cereti deschidere dosar daune.
Multumesc pentru raspuns,
In cazul ca nu este de acord..presupun..trebuie sa actionez in instanta?Si pe cine?Pe conducatorul auto,firma?
Nu aveti nevoie de acordul proprietarului asigurarii ptr avizarea daunei.

[ link extern ]
pe toti va trebui sa ii actionati in instanta: proprietarul vehiculului, care este firma, cel vinovat-salariatul firmei si asiguratorul RCA-cel care va plati la final tot, daca si instanta va retine aceeasi culpa.
Am vorbit cu asiguratorul dar el invoca ca nu s-a semnat procesul verbal de cel vinovat.
ovidiu59, utilizator