avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta - nascut in februarie 1956

- sunt angajat din 1973 (conditii de munca normala), sunt nascut in februarie 1956
- armata am facut-o intre anii 1976 - 1978
- am fost somer un an
Cand as putea beneficia de pensie limita de varsta dar si anticipat?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:56, 8 Decembrie 2013
Va puteti pensiona la virsta standard de pensionare de 65 ani daca indepliniti conditia stagiului minim de cotizare de 15 ani. Stagiul complet de cotizare este de 35 ani.*
Va puteti pensiona anticipatat la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare pentru pensionare anticipata de 43 ani.*
Va puteti pensiona anticipatat partial la virsta de 60 ani daca indepliniti conditia stagiului de cotizare pentru pensionare anticipata partiala de peste 35 ani.*
Virsta standard de pensionare poate fi redusa conform prevederilor legii 263/2010 in urmatoarele conditii: Lucrul in conditii deosebite; Lucrul in conditii speciale; Lucrul in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat; Persecutii politice cu privare de libertate, deportare in strainatate, prizonierat, beneficiari ai Decretului – Lege 118/ 1990; Au lucrat in zonele I si II de expunere la radiatii;

va dorim sanatate
Ultima modificare: Sâmbătă, 7 Decembrie 2013
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
cu o completare - din care 10 ani de munca grupa 2
1. Pentru un barbat nascut in februarie 1956 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare ste de 15 ani.

2. - Era bine daca precizati exact stagiul de cotizare (vechimea in munca), fara perioada stagiului militar.
- Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie.
- Perioada stagiului militar se valorifica numai la pensia pentru limita de varsta.

3. Dvs. aveti un stagiu de cotizare efectiv de aproximativ 39 de ani.

4. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (65 - 2 = 63 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni (39/0 + 2/6 = 41 de ani si 6 luni).

5. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in februarie 2019;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 60 de ani, in februarie 2016, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 43 de ani;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in februarie 2016.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am 38 de ani vechime. pot deveni pensionar? alinbolbos alinbolbos Buna, Sunt nascut in 14 octombrie 1954 (varsta de 58 ani) si am 39 de ani pe cartea de munca, din care unul e anul in care am efectuat stagiul militar. ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona anticipat sau anticipat partial? ailerua ailerua Sunt nascut in data de 03.01.1954 si lucrez din anul 1976 (in perioada 74-76 am efectuat stagiul militar). Cand pot beneficia de pensie anticipata sau ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata gabrielastan gabrielastan Buna ziua! As dori sa stiu care sunt conditiile de pensionare pt. un barbat nascut in 20 decembrie 1961, cu un stagiu de cotizare de 31 ani? Multumesc. (vezi toată discuția)