Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Plata zile libere la nasterea unui copil
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Plata zile libere la nasterea unui copil

Buna ziua!
avem un angajat care a devenit tata in luna aprilie anul current si care abia acum solicita plata celor 5 zile lucratoare acordate prin ROI la nasterea copilului.
Pot plati retroactiv aceste 5 zile????
Va rog daca e posibil sa-mi mentionati si baza legala. Multumiri anticipate!!!
1. Din Legea 210/1999 privind concediul paternal:

Art. 1.
(1) Concediul paternal se acordă în condiţiile prevăzute de prezenta lege, în scopul de a asigura participarea efectivă a tatălui la îngrijirea noului-născut.
(2) Tatăl copilului nou-născut are dreptul la un concediu paternal de 5 zile lucrătoare, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.

Art. 2.
(1) În cazul în care titularul dreptului la concediu paternal este asigurat în cadrul sistemului asigurărilor sociale de stat, el are dreptul la un concediu paternal plătit de 5 zile lucrătoare.
(2) Concediul paternal se acordă la cerere, în primele 8 săptămâni de la naşterea copilului, justificat cu certificatul de naştere al acestuia, din care rezultă calitatea de tată a petiţionarului.
(3) Indemnizaţia pentru concediul paternal se plăteşte din fondul de salarii al unităţii şi este egală cu salariul corespunzător perioadei respective.

2. Asadar daca nu a solicitat acest concediu in primele 8 saptamani de la nasterea copilului nu il mai poate solicita acum.
Cred ca este vorba despre acordarea de zile pentru evenimente familiale deosebite.

Art.152 C.mun.
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Prin urmare. legea nu impune o anumita perioada in care se pot lua aceste zile libere platite.