Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drept de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drept de somaj

buna ziua, daca un angajator beneficiaza de art 85 din legea 76 , cf.noilor reglementari va primi 12 luni salariu minim brut ,poate dupa 2 ani salariatul sa beneficieze de somaj ?
Salariatul poate beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile lui);
- daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj are 12 luni stagiu de cotizare la somaj.