avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Drept de somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Drept de somaj

buna ziua, daca un angajator beneficiaza de art 85 din legea 76 , cf.noilor reglementari va primi 12 luni salariu minim brut ,poate dupa 2 ani salariatul sa beneficieze de somaj ?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:50, 10 Decembrie 2013
Salariatul poate beneficia de indemnizatie de somaj daca:
- ii inceteaza contractul individual de munca (CIM) din motive neimputabile lui);
- daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj are 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie somaj ani355 ani355 Buna ziua, Un student care urmează cursuri de zi la facultate, la buget, are un contract individual de muncă cu program de 4 ore / zi, poate primi ... (vezi toată discuția)
Cum procedez cu somajul abc112 abc112 Buna ziua , lucrez ca agent de paza 1 mai 2013 pana 27 august 2013 cand ne au preluat alta firma de paza cu contract de munca , si am lucrat de pe 27 august ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie somaj cristanciu cristanciu Am lucrat 30 ani la o firma privata,de unde am plecat pe 10 mai prin acordul partilor. Pe 20 mai m-am angajat la o alta firma pana pe 30 iunie,cand mi s-a ... (vezi toată discuția)