Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedii de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedii de odihna

Buna seara!
Am si eu o intrebare si nu prea am gasit un raspuns clar:sorry:
Un angajator are obligatia sa dea concediul de odihna aferent timpului lucrat pe anul in curs pana la 31 decembrie daca angajatul nu are un an lucrat???
In cazul meu; angajat la 01.04.2013
Am dreptul la concediu pentru cele opt luni lucrate sau doar cand v-oi implini un an lucrat, adica 01.04.2014?
Multumesc mult!
O seara placuta va doresc!=D>
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. 145 alin. (2) din Codul muncii republicat, durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste prin contractul individual de munca cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.

Legislatia actuala nu mai specifica nicaieri dupa cat timp de la angajare se poate lua CO. Se prevede doar ca perioada de CO trebuie sa fie acordata proportional cu perioada lucrata intr-un an calendaristic.

Asadar, in speta, aveti dreptul la CO aferent perioadei 01.04-31.12.2013.