Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Perimare proces ? Sau greseala a instantei ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Perimare proces ? Sau greseala a instantei ?

Tatal si matusa mea au formulat o Cerere de granituire impotriva familiei vecine.
Procesul a fost suspendat in temeiul art. 244 pct.1 c. proc civ.
In acel timp se judeca Uzucapiunea formulata de vecini impotriva tatalui si matusii mele.

Intre timp, vecinul a formulat o plangere penala ( tulburare de posesie ) impotriva matusii mele.
Pentru termenul de judecata de astazi, tatal meu si matusa au depus la instanta o cerere de suspendare a cauzei, intrucat exista acea plangere penala impotriva matusii mele - ce are legatura cu cauza, cu terenul in litigiu.

Astazi, cererea de suspendare a judecăţii a fost respinsa.
Instanta mai spune pe ECRIS ca:
Admite excepţia perimării. Constată perimată cererea.

Ori,
daca la data de 19.09.2012 instanta
a respins ca nefondate recursurile declarate de recurenţii - tatal si matusa mea,
impotriva uzucapiunii formulata de vecin
si daca
la data de 22.01.2013
aceeasi instanta a admis cererea de completare dispozitiv formulată de intimaţi,

1.- cum poate fi perimata actiunea de granituire ?
2. - ce pot face tatal meu si matusa mea pt. a nu li se respinge actiunea ? ce motive pot invoca ?
Desi nu ati precizat data la care s-a suspendat cererea de granituire, banuiesc ca aceasta s-a intamplat in spetembrie 2012. Perimarea a intervenit intrucat nu ati cerut repunerea pe rol a acelei cause si a trecut mai mult de 1 an de la data suspendarii.
Nu se intelege, este a doua cerere de suspendare in acelasi dosar? Uzucapiunea intre timp s-a judecat?
Se perima intr-un an de la data cand se punea repune pe rol; puteati s-o repuneti pe rol in septembrie 2012? Nu stiu ce decisese instanta etc., trebuia sa urmariti. Trebuie vazute succesiunea actelor, hotararilor, termenele calculate...
Mergeti repede la un avocat sau la cel pe care-l aveti in cauza, aveti 5 zile de recurs de la data pronuntarii perimarii insa.
la data de 19.09.2012 s-a judecat uzucapiunea.
Actiunea de Granituire a fost suspendata de instanta,
pana la solutionarea irevocabila a uzucapiunii.
Acum, instanta a pus cauza pe rol, pt. perimare.

Dar, daca intre timp exista un Dosar penal - la Politie ( tulburare de posesie ),
care are legatura cu procesul de granituire,
instanta mai poate perima Granituirea ?

Nici una din parti /proces nu a adus la cunostinta instantei ca
exista in curs de solutionare un Dosar penal - la Politie.

Dar, daca exista un asemenea Ds. pen.,
atunci Granituirea se mai poate perima ?

Sau ce se poate face impotriva hotararii de perimare a instantei ?
Solutia am vazut-o eu pe Ecris, tatal si matusa nu au fost prezenti in instanta !

Ce trebuie facut pt. ca Granituirea sa nu fie perimata ?
In final, avand in vedere cele aratate, rocesul poate fi perimat ?
Domnul avocat mi-a spus ca:
- odata ce daca la data de 19.09.2012 instanta a respins ca nefondate recursurile declarate de recurenţii - tatal si matusa mea, impotriva uzucapiunii formulata de vecin
si la data de 22.01.2013 instanta nu putea sa perimeze actiunea de Granituire, pt. ca aceasta a 2-a actiune depindea de solutia si de data cand se dadea solutia in primul proces.
Si ca, asta e, daca instanta greseste nu-i cu banat ! .... noi trebuie sa umblam de ne sar capacele si de ne doare mintea ce mai e de facut ....

Daca hotararea de perimare - a fost primita acasa, cele 5 zile pt. recurs nu curg de la comunicarea hotararii ? ( tatal si matusa nu au fost prezenti in sala de judecata la ultimul termen si nici la pronuntare )