avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succcesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succcesiune

Buna ziua

Am semnat renuntarea la drepturile mele dupa mama in favoarea fratelui meu .
Exista o modalitate de a anula acest lucru.
Eventual o perioada in care se poate face acest lucru (de ex:24h)fara alte implicatii.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 09:46, 11 Decembrie 2013
puteti revoca declaratia de renuntare DACA va aflati in termenul legal de optiune succesorala si DACA mostenirea nu a fost acceptata deja de alt mostenitor. (art.1123 NCC "Revocarea renuntarii " )
Care e situatia concreta, de ce v-ati razgandit?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dacă am renunțat la moștenire în favoarea fratelui meu iar ... Cristian Racaceanu Cristian Racaceanu Dacă am renunțat la moștenire în favoarea fratelui meu iar acesta a decedat pot să-mi cer acum înapoi moștenirea(bineînțeles în termenul de opțiune ... (vezi toată discuția)
Retractarea renuntarii la mostenire in instanta danaana danaana Buna seara, am dat o declaratie de renuntare la masa succesorala fara sa stiu ca dupa moartea tatalui meu au ramas bunuri Am stiut doar de o casa la tara unde ... (vezi toată discuția)
Pot redeveni mostenitor la succesiune? perla_perlaa perla_perlaa Buna ziua spuneti-mi va rog: acum 3 ani am semnat un act la notar prin care am renuntat la partea mea de mostenire din bunurile parintilor. Mama a decedat de ... (vezi toată discuția)