Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen comunicare decizie sanctionare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen comunicare decizie sanctionare

Buna ziua,
Conform art. 152, alin. 3 din Codul Muncii "Decizia de sancţionare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii şi produce efecte de la data comunicării."

Daca am transmis decizia de sanctionare prin posta, in a cincea zi de la emitere, iar la destinatar cu siguranta va ajunge peste inca vreo 2 zile (in total 7 zile de la emitere), va fi considerata in termen de 5 zile fata de data postei?
Sau trebuia comunicata, astfel incat sa permita destinatarului sa o primeasca in termen de 5 zile de la emitere?
Va multumesc.
Decizia de sanctionare a fost emisa in termenul legal si va produce efecte de la data la care destinatarul va lua cunostinta de ea.
Multumesc pentru raspuns. Deci, data depunerii deciziei la posta este data comunicarii.
Ca natură juridică, termenul de 5 zile calendaristice este un termen de recomandare, legea neprevăzând nicio sancţiune pentru nerespectarea acestuia.

Prin urmare, data comunicarii trebuie sa fie data cand o primeste salariatul.
si totusi.. pt. a respecta termenul de 5 zile se socoteste ca data a comunicarii data expedierii deciziei?
Teremenul de 5 zile incepe sa curga de la data emiterii deciziei de concediere/sanctionare.