avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprinderea individuala poate face mecenat?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprinderea individuala poate face mecenat?

buna ziua
Am o II si a-si vrea sa dau o suma printr-un contract de mecenat pentru un copil (1.5 ani) care are nevoie de tratament.
Nu am nici un fel de relatie de rudenie sau subordonare cu parintii lui.
Intrebarea este: suma donata poate fi dedusa din impozit (se scade din impozitul pe profit datorat si achitat la stat)?
Ultima modificare: Marți, 17 Decembrie 2013
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:47, 17 Decembrie 2013
art 48 alin 5 lit a) din codul fiscal prevede
Următoarele cheltuieli sunt deductibile limitat:

a) cheltuielile de sponsorizare, mecenat, precum şi pentru acordarea de burse private, efectuate conform legii, în limita unei cote de 5% din baza de calcul determinată conform alin. (6);
iar alin (6) prevede: Baza de calcul se determină ca diferenţă între venitul brut şi cheltuielile deductibile, altele decât cheltuielile de sponsorizare, mecenat, pentru acordarea de burse private, cheltuielile de protocol, cotizaţiile plătite la asociaţiile profesionale.
Multumesc
Un prieten, expert contabil imi spunea ca nu este deductibil decit daca este facut printr-o ONG.
si nu gasesc nimic legat de asta
E corect raspunsul de mai sus. Se face prin contract de mecenat legalizat la notar.
Ceea ce vi s-a recomandat de prieten se refera la directionarea a 2% din impozitul pe venit si pentru care se opteaza prin bifare si completarea datelor ong (nume si cod fiscal) in declaratia 200.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponzorizare , decontare cheltuieli jordella jordella Buna, Am o II si doresc sa fac o sponsorizare catre o sectie de pediatrie constand in produse de zugravit, ce trebuie sa fac pentru a putea deconta ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare pfa adlala adlala Buna seara, Am o nelamurire in legatura cu sponsorizarea facuta de Cabinetul medical in limita de 5% din venitul net.,o consider cheltuiala nedeductibila si o ... (vezi toată discuția)
Cine poate face sponsorizari? andreeaoradea andreeaoradea Cine poate face sponsorizari catre un ONG? pot face si intreprinderile individuale? sau asociatile familiale? la acestea este aplicabila legea conform careia ... (vezi toată discuția)