avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil?!
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se calculeaza indemnizatia de crestere copil?!

Va expun problema mai pe larg:

De la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu de prenatal/postanatal( o sa nasc undeva dupa 20 iulie 2014 ) - acest concediu se calculeaza ca 85% din media veniturilor lunare brute pe ultimele 6 luni din care se retine CAS. Bun, asta am inteles. se calculeaza din media veniturilor pe lunile dec 2013 - mai 2014

La terminarea acestul concediu(126 zile calendaristice) , voi intra in concediu de crestere copil pentru 1 an de zile, adica aproximativ din luna octombrie 2014 . Acum vine intrebarea mea : indemnizatia de crestere copil este :
1. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni lucrate efectiv ( adica iunie 2013 - mai 2014 , pentru ca de la 1 iunie 2014 o sa fiu in concediu prenatal) ?
2. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului( aug 2013- iulie 2014, pentru ca o sa nasc dupa 20 iulie, deci se ia in considerare si iulie) ?
3. 85% din salariul net pe ultimele 12 luni dinainte sa inceapa concediului de crestere copil,pe care s-a realizat venit, asta presupunand ca se iau in calcul lunile de prenatal/postnatal ( adica oct 2013 - sept 2014, presupunand ca de la 1 oct 2014 o sa inceapa concediul de crestere copil) ?

Daca stie cineva care dintre cele 3 variante este cea norocoasa, astept cu mare drag sa aflu:)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:02, 17 Decembrie 2013
Buna ziua,

Raspunsul este 85% din salariul net pe ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului.

Felicitari si sa fie intr-un ceas bun.

Cu respect,
Valentin Dumitru
1. - Indemnizatia pentru concediu crestere copil este 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- Deoarece veti naste in iulie 2014 cele 12 luni eligibile sunt august 2013 - iulie 2014.

2. In veniturile nete din cele 12 luni intra veniturile nete din salarii, din indemnizatii pentru concedii medicale, din indemnizatia pentru concediul de sarcina (prenatal).

3. - Pentru luna naşterii copilului se iau în calcul veniturile nete cuvenite pentru acea lună.
- Prin venituri cuvenite se înţelege venitul pe care l-ar fi primit persoana dacă ar fi lucrat în toată luna sau cumulul dintre venitul aferent zilelor lucrate cu indemnizaţia de maternitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul indemnizatie crestere copil si concediu prenatal _bita_ _bita_ Va rog sa ma ajutati si pe mine cu calcularea indemnizatiei decrestere acopilului. Sunt insarcinata iar data probabila a nasterii este 01.12.2013. Salariu ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza indemnizatia pentru concediul de crestere el copilului? loredanarusnac loredanarusnac Buna ziua. Am si eu mai multe nelamuriri si sper sa ma puteti ajuta cu un raspuns. Sunt insarcinata in saptamana 33,data nasterii ar fi maxim 20 ianuarie,dar ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie si concediu crestere copil krys_xndr krys_xndr Lucrez din luna iulie 2012 si sunt insarcinata in 2 luni, voi naste in luna august. Pot intra in concediu prenatal din luna iunie fara sa imi afecteze perioada ... (vezi toată discuția)