Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plata la caldura
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plata la caldura

Salut.
Sunt debransat de la reteaua de termoficare a blocului avand centrala proprie de apartament.Cu toate astea administratorul m-a pus la plata zicind ca trebuie sa platesc o cota la incalzire deoarece tevile de caldura trec si prin apartamentul meu.As dori sa stiu daca e corect si cu ce cota trebuie sa particip la plata energiei termice.
Da, este corect sa platiti acea cota, care se repartizeaza tuturor celor din bloc prin alocarea unui procent de 10-15 la % din valoarea facturii, asta depinde si ce a decis adunarea generala.
Pentru a nu mai plati aceasta cota, trebuie sa va izolati tevile de caldura care trec prin apartament, apoi chemati presedintele sa contate faptul ca ati efectuat aceasta lucrare dupa care incheiati un proces-verbal prin care este evidentiat ca aceasta lucrare a fost intocmita dupa care nu veti mai fi pus la plata.

Ordinul ANRSCE 233/2004:
Art. 12 alin. (2) Proprietarii de apartamente sau de spatii cu alta destinatie decat cea de locuinta, desprinse de la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica ori care au alte surse individuale de caldura montate cu respectarea prevederilor legale, sunt scutiti de achitarea contravalorii consumului de energie termica aferent instalatiilor de incalzire aflate in proprietatea comuna din interiorul spatiilor respective - coloane de incalzire -, daca asigura pe cheltuiala lor izolarea termica a acestora, in baza procesului-verbal de constatare intocmit de comitetul executiv al asociatiei de proprietari/locatari. Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari/locatari va preda furnizorului de energie termica tabelul centralizator cu procesele-verbale de constatare a izolarii termice a coloanelor de incalzire aferente apartamentelor sau spatiilor cu alta destinatie decat cea de locuinta din imobilul respectiv. Se considera o izolatie termica de buna calitate daca intre temperatura de la suprafata izolatiei si temperatura interioara a spatiului respectiv nu exista o diferenta de temperatura mai mare de 0,5øC."
Armenteros, utilizator
Armenteros a scris:

Da, este corect sa platiti acea cota, care se repartizeaza tuturor celor din bloc prin alocarea unui procent de 10-15 la % din valoarea facturii, asta depinde si ce a decis adunarea generala.
Pentru a nu mai plati aceasta cota, trebuie sa va izolati tevile de caldura care trec prin apartament, apoi chemati presedintele sa contate faptul ca ati efectuat aceasta lucrare dupa care incheiati un proces-verbal prin care este evidentiat ca aceasta lucrare a fost intocmita dupa care nu veti mai fi pus la plata.

Ordinul ANRSCE 233/2004:
Art. 12 alin. (2) Proprietarii de apartamente sau de spatii cu alta destinatie decat cea de locuinta, desprinse de la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica ori care au alte surse individuale de caldura montate cu respectarea prevederilor legale, sunt scutiti de achitarea contravalorii consumului de energie termica aferent instalatiilor de incalzire aflate in proprietatea comuna din interiorul spatiilor respective - coloane de incalzire -, daca asigura pe cheltuiala lor izolarea termica a acestora, in baza procesului-verbal de constatare intocmit de comitetul executiv al asociatiei de proprietari/locatari. Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari/locatari va preda furnizorului de energie termica tabelul centralizator cu procesele-verbale de constatare a izolarii termice a coloanelor de incalzire aferente apartamentelor sau spatiilor cu alta destinatie decat cea de locuinta din imobilul respectiv. Se considera o izolatie termica de buna calitate daca intre temperatura de la suprafata izolatiei si temperatura interioara a spatiului respectiv nu exista o diferenta de temperatura mai mare de 0,5øC."

Vedeti ca va inselati, fara suparare, dar la articolul 12 din Ordinul nr. 233 / 2004 alineatele 2 si 3 au fost abrogate de alt ordin al ANRSCE.
Noul Ordin al ANRSCE nr. 255 din 14 aprilie 2006,
ART. I
Anexa nr. 1 "Metodologia de repartizare şi facturare a consumurilor individuale de energie termica în imobile de tip condominiu" la Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale de Reglementare pentru Serviciile Publice de Gospodărie Comunală nr.
233/2004, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 862 din 21 septembrie 2004, se modifica şi se completează după cum urmează: ...:
9. La articolul 12, alineatul (2) se abroga.
10. La articolul 12, alineatul (3) se abroga,
obligand toti locatarii indiferent ca sunt sau nu racordati la sistemul central de termoficare sa plateasca cota parte pentru partile comune inclusiv pentru conductele care trec prin apartament, chiar daca aceste conducte sunt izolate.:(
Deci domnule Mihalache pentru partile comune si pentru conductele care trec prin apartament se plateste o cota parte din factura de plata a energiei termice, chiar daca aveti centrala de apartament.
La partile comune suprafata care va revine, din acestea, este stipulata in actul de spatiu.
:((
loadingvirus, utilizator
Aveti dreptate!
Am adaugat si aceasta modificare in Documentatia specifica asociatiilor de proprietari imediat dupa Metodologie....