avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot elimina legal plata agentului termic din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot elimina legal plata agentului termic din tevile ce traverseaza apartamentul?

Buna ziua,
Din cauza unor anomalii mari la plata caldurii in iarna care a trecut, anul acesta ne-am montat centrala de apartament, urmand ca spre toamna sa punem mansoane pe tevile care traverseaza apartamentul pentru ca nu dorim sa mai platim nimic in plus.
Cei care au venit sa sigileze tevile de apa calda au spus ca nu sunt valabile mansoanele si ca oricum vom plati si la stat indiferent ce vom face.
Avand in vedere ca oricine poate spune orice am rugamintea sa-mi spuneti cum pot izola aceste tevi ( conform legii si nu din auzite ) cu cat mai putine costuri deoarece nu suntem dispusi sa mai platim agentul termic livrat de stat .
Mentionez ca apartamentele de deasupra si de dedesubt sunt nelocuite, noi incalzind si peretii lor.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Iulie 2013
gev, utilizator
Cel mai recent răspuns: elga50 , moderator 06:50, 14 Septembrie 2015
Izolati tevile si demonstrati ca la dumneavoastra nu se pierde caldura prin tevile care traverseaza apartamentul. Se gaseste material izolant in forma si marimea tevilor la magazinele de materiale de constructii.
Ce legi se aplica in cazul in care izolarea pentru tevile verticale a apartamentelor deconectate (cu CT) nu se mai ia in considerare:

- Ordinul 233/2004 ANRSC
ART. 12
(1) Repartizarea cantităţilor individuale pentru încălzire,
aferente consumurilor de energie termica ale instalaţiilor de
încălzire aflate în proprietate comuna, se aplica tuturor
proprietarilor de apartamente sau de spaţii cu alta destinaţie decât
cea de locuinta, indiferent dacă sunt sau nu sunt racordati la
sistemul de alimentare centralizata cu energie termica.
(2) Proprietarii de apartamente sau de spaţii cu alta destinaţie
decât cea de locuinta, desprinse de la sistemul de alimentare
centralizata cu energie termica ori care au alte surse individuale
de caldura montate cu respectarea prevederilor legale, sunt scutiţi
de achitarea contravalorii consumului de energie termica aferent
instalaţiilor de încălzire aflate în proprietatea comuna din
interiorul spaţiilor respective - coloane de încălzire -, dacă
asigura pe cheltuiala lor izolarea termica a acestora, în baza
procesului-verbal de constatare întocmit de comitetul executiv al
asociaţiei de proprietari/locatari. Reprezentantul legal al
asociaţiei de proprietari/locatari va preda furnizorului de energie
termica tabelul centralizator cu procesele-verbale de constatare a
izolarii termice a coloanelor de încălzire aferente apartamentelor
sau spaţiilor cu alta destinaţie decât cea de locuinta din imobilul
respectiv. Se considera o izolatie termica de buna calitate dacă
între temperatura de la suprafata izolatiei şi temperatura
interioară a spaţiului respectiv nu exista o diferenţa de
temperatura mai mare de 0,5°C.
(3) Proprietarii de apartamente sau de spaţii cu alta destinaţie
decât cea de locuinta, aflaţi în situaţia menţionată la alin. (2),
nu sunt scutiţi de achitarea contravalorii consumului de energie
termica pentru încălzirea spaţiilor comune - casa scării, culoare,
spălătorii, uscătorii, holuri şi altele asemenea.


Ordinul 255/2006 ANRSC:
9. La articolul 12, alineatul (2) se abroga.


Cei care au sigilat tevile de apa calda trebuia sa va spuna ca daca va izolati tevile, o sa platiti mai putin. Nu au facut acest lucru pentru ca aveau un interes, ei erau reprezentantii societatii care distribuie caldura prin tevi.
@herminabataraga : si cum sa demonstrez? si cum sa izolez ?

eu am intrebat : am rugamintea sa-mi spuneti cum pot izola aceste tevi ( conform legii si nu din auzite ) cu cat mai putine costuri deoarece nu suntem dispusi sa mai platim agentul termic livrat de stat .

multumesc tuturor pentru raspunsuri ... am inteles ca nu e clar nimic ...

Ultima modificare: Miercuri, 10 Iulie 2013
gev, utilizator
Mai cititi o data textele pe care vi le-am postat, ca nu le-am scris acolo degeaba.
A fost posibil pana in 2006, dupa care aceasta posibilitate a disparut. S-a abrogat articolul care permitea scutirea de la plata caldurii a celor care isi izoleaza tevile.

Alte discuții în legătură

Marirea suprafetei utile cu suprafata balconului inchis ... adelinaene adelinaene Se poate mari cota parte indiviza a proprietarilor care au inclus in suprfata utila a apartamentului si balconul prin inchiderea acestuia cu structura termopan ... (vezi toată discuția)
Plata la caldura ContSters110396 ContSters110396 Salut. Sunt debransat de la reteaua de termoficare a blocului avand centrala proprie de apartament.Cu toate astea administratorul m-a pus la plata zicind ca ... (vezi toată discuția)
Am ramas doar 3 apartamente fara centrala proprie daniel71 daniel71 #-o Locuiesc la un bloc cu 4 etaje cu 2 scari. Deoarece in Brasov a fost partial compromisa instalarea repartitoarelor in blocul nostru toti locatarii au optat ... (vezi toată discuția)