Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Marirea suprafetei utile cu suprafata balconului ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Marirea suprafetei utile cu suprafata balconului inchis ...

Se poate mari cota parte indiviza a proprietarilor care au inclus in suprfata utila a apartamentului si balconul prin inchiderea acestuia cu structura termopan si desfiintarea geamurilor si a usii de la balcon asa cum erau apartamentele intial realizate?
Daca aceasta marire a cotei indivize a fost aprobata in Adunarea Generala se poate pune in aplicare , adica sa se mareasca suprafata utila care se pune la plata la caldura? Suntem bloc fara repartitoare . Daca o aplicam putem pierde un eventual proces in justitie?
De asemenea la parterul blocului , si etaj 1 sunt restaurante care au centrala proprie de 4 ani .
Am cerut scris la asociatie sa se scada cota parte ptr tevile de caldura care trec de la subsolul blocului pana la et II prin restaurant conf ordinului ANRSC 255/2006 prin care afost abrogat art 12 din Ordinul 233/2004 :" Art. 12. -
(1) Repartizarea cantitatilor individuale pentru incalzire, aferente consumurilor de energie termica ale instalatiilor de incalzire aflate in proprietate comuna, se aplica tuturor proprietarilor de apartamente sau de spatii cu alta destinatie decat cea de locuinta, indiferent daca sunt sau nu sunt racordati la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica.
(2) Proprietarii de apartamente sau de spatii cu alta destinatie decat cea de locuinta, desprinse de la sistemul de alimentare centralizata cu energie termica ori care au alte surse individuale de caldura montate cu respectarea prevederilor legale, sunt scutiti de achitarea contravalorii consumului de energie termica aferent instalatiilor de incalzire aflate in proprietatea comuna din interiorul spatiilor respective - coloane de incalzire -, daca asigura pe cheltuiala lor izolarea termica a acestora, in baza procesului-verbal de constatare intocmit de comitetul executiv al asociatiei de proprietari/locatari. Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari/locatari va preda furnizorului de energie termica tabelul centralizator cu procesele-verbale de constatare a izolarii termice a coloanelor de incalzire aferente apartamentelor sau spatiilor cu alta destinatie decat cea de locuinta din imobilul respectiv. Se considera o izolatie termica de buna calitate daca intre temperatura de la suprafata izolatiei si temperatura interioara a spatiului respectiv nu exista o diferenta de temperatura mai mare de 0,5▫C. " si nu au facut numic.Nici macar adresa la Regia de termoficare care sa le emita factura separata.Ce trebuie sa facem?
Multumesc.
Elena
Puteti mari suprafata utila totala numai cu conditia ca acele apartamente sa aiba un nou cadastru facut care sa releve faptul ca suprafata balconului a marit suprafata utila a apartamentului respectiv si o noua evaluare a SET-ului apartamentului cu pricina. Pentru ca o suprafata utila marita nu inseamna ca este mai mult incalzita ca inainte, iar o modificare a numarului de elementi schimba valoarea SET-ului acelui apartament.

Se poate face, impreuna cu furnizorul de agent termic o noua evaluare a SET-ului intregului condominiu pentru care se emite factura si cu aceasta ocazie ii instiintati pe cei cu restaurantul ca vor avea de platit o suma modica pentru plata la comun a caldurii pentru tevile verticale, conform cu Ordinul 255/2006.
elga50, moderator