Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tichete de masa

Cate tichete de masa ar trebui sa primeasca un salariat cu norma de 4 ore pe zi?Primeste la fel ca salariatii cu 8h/zi sau se reduce numarul la jumatate?Multumesc..
logic.. reduse la jumatate..
Tichetele de masa nu se acorda in functie de numarul de ore lucrate, ci in functie de numarul de zile. Nu are relevanta daca un angajat lucreaza cu norma intreaga sau cu jumatate de norma.....
Daca salariatul cu timp partial beneficiaza de tichete de masa la locul de munca unde detine functia de baza, atunci el nu va mai beneficia de tichete de masa la locul de munca unde are timp partial.
Acelasi lucru vroiam sa punctez si eu: faptul ca tichetele de masa se acorda la locul de munca unde este considerata functie de baza (indiferent de numarul de ore lucrate).
Salariatul beneficiaza de acordarea tichetelor de masa acolo unde are functia de baz in cazul cumulului de functii conform Art. 35. din Norme L142/1998- În cazul cumulului de funcţii, tichetele de masă pot fi acordate numai de către angajatorii unde salariaţii în cauză îşi au funcţia de bază, potrivit legii.

Lg.142 intr-adevar nu face diferentierea intre contractul de munca cu norma intreaga si cel cu timp partial.
dar, art. 103 alin. (2) din Codul muncii precizeaza ca drepturile salariale ale celui incadrat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Potrivit art. 155 din acelasi cod, salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.
In detalierea acestei dispozitii, art. 42. alin (2) lit. b) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006, stabileste ca in alte adaosuri intra si alte venituri cum sunt: tichetele de masa, tichetele cadou, tichetele de cresa si alte instrumente similare acordate conform prevederilor legale si intelegerii partilor.
Deci se justifica acordarea unui număr de tichete proportional cu timpul lucrat, pe luna, fata de cei care lucreaza cu norma intreaga.
Avand in vedere ca aceste prevederi intra de drept in orice contract individual de munca, potrivit art. 247 din Codul muncii, acestea sunt aplicabile, restrictive, daca prin contractele colective subsecvente de la nivel de ramura, grup de unitati sau unitate ori prin contractul individual nu se deroga in favoarea celor aflati in aceasta situatia.
Lg.142 intr-adevar nu face diferentierea intre contractul de munca cu norma intreaga si cel cu timp partial.
dar, art. 103 alin. (2) din Codul muncii precizeaza ca drepturile salariale ale celui incadrat cu contract de munca cu timp partial se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat, raportat la drepturile stabilite pentru programul normal de lucru.

Potrivit art. 155 din acelasi cod, salariul cuprinde salariul de baza, indemnizatiile, sporurile, precum si alte adaosuri.
In detalierea acestei dispozitii, art. 42. alin (2) lit. b) din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr. 2895/2006, stabileste ca in alte adaosuri intra si alte venituri cum sunt: tichetele de masa, tichetele cadou, tichetele de cresa si alte instrumente similare acordate conform prevederilor legale si intelegerii partilor.
Deci se justifica acordarea unui număr de tichete proportional cu timpul lucrat, pe luna, fata de cei care lucreaza cu norma intreaga.
Avand in vedere ca aceste prevederi intra de drept in orice contract individual de munca, potrivit art. 247 din Codul muncii, acestea sunt aplicabile, restrictive, daca prin contractele colective subsecvente de la nivel de ramura, grup de unitati sau unitate ori prin contractul individual nu se deroga in favoarea celor aflati in aceasta situatia.