Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita cu TVA
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita cu TVA

daca un teren intravilan agricol este scos la executare silita cu TVA (cel care este executat este firma)si adjudecat se poate ataca licitatia, viciu de procedura avand in vedere ca acesta nu este purtator de tva si in troate anunturile de licitatie a fost publicat cu tva ?
n-aveti de ce sa atacati licitatia, ca e publicat bine "cu tva".

CODUL FISCAL
TITLUL VI
Taxa pe valoarea adăugată
CAP. 4
Operaţiuni cuprinse în sfera de aplicare a taxei
ART. 128 Livrarea de bunuri
(1) Este considerată livrare de bunuri transferul dreptului de a dispune de bunuri ca şi un proprietar.
(3) Următoarele operaţiuni sunt considerate, de asemenea, livrări de bunuri, în sensul alin. (1):
b) transferul dreptului de proprietate asupra bunurilor, în urma executării silite;

[ link extern ]

ContSters257414, utilizator
atunci ce parere aveti de art 141 din codul fiscal ali2 litera f?Acolo spune clar ca este o operatiune scutita de tva.Deci viciu de procedura .executorul nu a stiut de existenta acestei scutiri?
ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
f) livrarea de construcţii/părţi de construcţii şi a terenurilor pe care sunt construite, precum şi a oricăror altor terenuri. Prin excepţie, scutirea nu se aplică pentru livrarea de construcţii noi, de părţi de construcţii noi sau de terenuri construibile. În sensul prezentului articol, se definesc următoarele:
maris331, utilizator
taxa la terenuri arabile executate silit este 24%.

baza legala aici:

[ link extern ]
ce imi dati dvs este un exemplu de executare de la anaf mangalia.Si anaful poate gresi, legea e destul de clara .VA citez din normele lor metodologice
"(6) În aplicarea art. 141 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu altă destinaţie, la momentul vânzării sale de către proprietar, rezultă din certificatul de urbanism. "
si in certificatul de urbanism scrie clar teren intravilan arabil deci nu construibil
si anaf-u' mai greseste, dar nu de data asta.

pentru ca tot atat de clar e si faptul ca debitorul are optiunea legala (art. 141 alin. (3) din codul fiscal) a taxarii vanzarii.

si, de regula, o face (opteaza pentru taxare) pentru a evita complicatiile cu ajustarile.

ContSters257414, utilizator