Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pfa radiat dar raman datorii neplatite
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pfa radiat dar raman datorii neplatite

daca radiaza pfa-ul, dar am datorii ce se intampla

Datoriile raman.:) Si, pana la urma, le veti plati dvs, ca persoana fizica, avand acelasi CNP si in calitate de PFA .ANAF nu are posibilitatea de-a se opune radierii intracand PFA-ul nu are personalitate juridica, fiind reglementata de OUG 44/2008.(Acest lucru e posibil doar la radierea societatilor comerciale.-L31/1990)

OUG 44/2008
Art. 20

(1) PFA răspunde pentru obligaţiile sale cu patrimoniul de afectaţiune, dacă acesta a fost constituit, şi, în completare, cu întreg patrimoniul său, iar în caz de insolvenţă, va fi supusă procedurii simplificate prevăzute de Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, cu modificările ulterioare, dacă are calitatea de comerciant, potrivit art. 7 din Codul comercial.
(2) Creditorii îşi vor executa creanţele potrivit dreptului comun, în cazul în care PFA nu are calitatea de comerciant.
(3) Orice persoană interesată poate face dovada calităţii de comerciant în cadrul procedurii insolvenţei sau separat, prin acţiune în constatare, dacă justifică un interes legitim.