Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributia la pensie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributia la pensie

buna ziua sunt pfa de la 1 mai 2013 am declarant [220] venit estimat 1000ron cheltuieli 500ron venit 500 ron intrebari sunt scutit de plata contributiei la pensie daca nu cum procedez mentionez ca nu am complectat la inceput decl. 600 multumesc
Nu se ia in calcul daca esti sau nu obligat la plata contributiei la pensie, in functie de venitul estimat declarat in declaratia 220 la infiintare. Va dati seama ca toti ar declara cat mai mic ca doar nu-i greu.
Deci in primul an de activitate, daca nu mai aveti alt contract de munca valabil in alta parte sau nu sunteti pensionar, odata cu depunerea declaratiei 220 trebuia sa depuneti si declaratia 600 cu venitul lunar asigurat care difera de venitul estimat.
De exemplu in decembrie, acest venit asigurat nu putea fi mai mic de 778 lei si rezulta o contributie de plata de 244 lei lunar.
george-neagu, moderator
multumesc deci cat am de plata total si pot fii penalizat mentionez ca la depunerea decl 220 nu mi-au spus ca trebuie si 600 am auzit ca unele pfa in functie de venit pot fi scutiti de plata cont. la pensie multumesc