Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG 1/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG 1/2013

Buna ziua,
M-am pensionat incepand cu luna martie 2013 si punctajul meu a fost majorat cu indicele de corectie 1,06 STABILIT prin OUG 1/2013.
In opinia mea(am citit Legea 363/2010 si OUG 1/2013) acest coeficient STABILIT pur si simplu de guvernanti la aceasta valoare pentru 2013 nu respecta Legea pensiilor 263/2010 care stabileste REGULA urmatoare: acest coeficient este raportul dintre 43,3% din salariul mediu brut pe anul anterior si valoarea punctului de pensie la data pensionarii.
Indiferent ca as lua in considerare salariul mediu brut pe 2012(conform Legii 263/2010) sau salariul mediu brut definitiv realizat comunicat de INS pe 2011(conform OUG 1/2013) rezulta o alta valoare pentru 2013 a acestui coeficient de corectie, de fiecare data mai mare decat 1,06.
Mai mult, stabilirea pur si simplu a acestei valori de 1,06 duce la discriminarea celor pensionati in 2013, fata de cei pensionati in 2011 si 2012 si a celor care se vor pensiona incepand cu 2014, unde regula de calcul va functiona.
Or, in Decizia CCR din 29 0ctombrie 2013 se arata clar ca :
"De altfel, asa cum s-a retinut mai sus, egalitatea de tratament sub aspectul aplicarii indicelui de corectie a fost prevazuta de legiuitor inca de la momentul intrarii in vigoare a Legii nr.263/2010", mai arata CCR."
Va rog sa imi explicati ca buni cunoscatori ai legislatiei(eu sunt de meserie inginera, dar am ocupat ani multi functia de director calitate in industria auto si am avut mult de lucru cu legislatia in domeniul meu):
- este LEGALA stabilirea pur si simplu a valorii de 1,06 pentru acest coeficient de corectie pentru anul 2013 fara a tine seama de prevederile Legii 263/2010 cand se stabileste valoarea lui prin calcul?
- poate fi considerata discriminatorie, dpdv al Legii 263, aceasta situatie pentru cei care s-au pensionat in 2013 ?
- ce pot face eu si ceilalti ca mine care s-au pensionat in 2013, dupa intrarea in vigoare a OUG 1/2013 ?
- ce sanse exista sa contestam la CCR aceasta situatie, respectiv STABILIREA pentru 2013 a indicelui de corectie la valoarea de 1,06 fara nici un fel de calcul, asa cum prevede Legea pensiilor 263 ?
Va multumesc
Stela Ciolan
Nu va adresati CCR ci Tribunalului din judetul de care apartineti cu domiciliul.
Va multumesc pentru acest raspuns.
Aveti vreun raspuns la celelalte intrebari ale mele, respectiv ca om al legii, cum vedeti Dvs aceasta situatie a celor pensionati in 2013 si care au beneficiat de acel coeficient de corectie de 1,06, dupa intrarea in vigoare a OUG 1/2013?
Este LEGALA aceasta situatie, dpdv al legii 263/2010?
Conform OUG Nr.1/2013, indicele de corectie pentru perioada 23.01.2013 - 31.12.2013 , are urmatoarea valoare:

[ 43,3/100 x 1980 ] : ( 762,1 x 1,0579 ) = 1,0633
unde:
1980 = castigul salarial mediu brut pe anul 2011:
1,0579% = rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011 ;
( rata inflatiei in anul 2011=5,79%);
762,1 = valoarea punctului de pensie pentru anul 2013.
Multumesc pentru raspuns.
Dar pentru 2012 de ce coeficientul iese asa de mare, respectiv 1,19?(asa am citit )
Pe site-ul Ministerului Finantelor Publice se afla in dezbatere publica Proiectul unei OUG pentru reglementarea unor masuri fiscale si are alaturata o Nota de fundamentare, din care va redau urmatoarele:
1. Modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 1/2013 pentru modificarea și completarea Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, aprobată prin Legea nr. 3/2013
Având în vedere prevederile art. 147 alin. (1) din Constituția României, republicată, precum și cele ale art. 31 din Legea nr. 47/1992 privind organizarea și funcționarea Curții Constituționale, republicată, cu modificările ulterioare, urmează a se abroga prevederile alin. (2) și alin. (3) de la art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 1/2013 și introducerea unui nou articol, articolul IV, prin care se reglementează stabilirea unor indici de corecție diferiți, astfel:
- 1,12 în situația persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2011 – 31 decembrie 2011 inclusiv;
- 1,17 în situația persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2012 – 31 decembrie 2012 inclusiv;
- 1,17 în situația persoanelor ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 ianuarie 2013 – 22 ianuarie 2013 inclusiv.
La stabilirea acestor indici de corecție s-au avut în vedere următoarele elemente:
- pentru anul 2011:
- câștigul salarial mediu brut realizat în anul 2010 este de 1902 lei;
- valoarea punctului de pensie în vigoare în anul 2011 este de 732,8 lei.
- pentru anul 2012:
- câștigul salarial mediu brut realizat în anul 2011 este de 1980 lei;
- valoarea punctului de pensie în vigoare în anul 2012 este de 732,8 lei.
- pentru perioada 1 ianuarie 2013 – 22 ianuarie 2013:
- câștigul salarial mediu brut realizat în anul 2012 este de 2063 lei;
- valoarea punctului de pensie în vigoare în anul 2013 este de 762,1 lei.