avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie, sunt barbat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie, sunt barbat

sant barbat ,am 61 ani sant an pensie de handicap gr 2 am lucrat 30 , 4 luni. 19,8 ani an grupa 2 .diferenta pana la 30,4 conditii normale . cand am drept la pensie de varsta . va multumesc . sa aveti un an nou fericit . LA MULTI ANI . am pensie 858 am puntaj realizat 1,0365
Ultima modificare: Duminică, 29 Decembrie 2013
cornel10, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:21, 29 Decembrie 2013
Aveti pensie ?
Sau indemnizatie de handicap ?
am pensie 858 punctaj realizat 1,0365
Aveti pensie de limita de varsta cu reducerea varstei standard datorita faptului ca stagiul de cotizare este realizat in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat.
De la limita de varsta nu se mai poate trece la alta forma de pensionare.
acuma sant an pensie de handicap . de11 ani .

Ultima modificare: Luni, 30 Decembrie 2013
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Nu exista pensie de handicap.
Postati ce titlu are decizia.

Alte discuții în legătură

Varsta pensionare gaben59 gaben59 Buna ziua. ma numesc Gabriel Gorea nascut in februarie 1959,pensionar invaliditate gr II din anul 2007,gradul I din februarie 2013, handicap accentuat din ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie de varsta? dorobantuflorica dorobantuflorica sant barbat ,nascut 23.noiem.1951am o vechime de37 ani de stagiu complet de cotizare si40 ani stagiu de cotizare realizat.actualmente sant pensionat boala ... (vezi toată discuția)
Determinarea punctajului mediu anual pentru pensia de invaliditate in conditiile art 58 din legea nr. 263/2010 iolanda2004 iolanda2004 conf Art. 58. — Persoanele care au realizat un stagiu de cotizare în condiții de handicap preexistent calității de asigurat beneficiază ... (vezi toată discuția)