Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand pot iesi la pensie de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand pot iesi la pensie de varsta?

sant barbat ,nascut 23.noiem.1951am o vechime de37 ani de stagiu complet de cotizare si40 ani stagiu de cotizare realizat.actualmente sant pensionat boala nerevizuibil si pensie de handica gr.2 accentuat
De la pensie de invaliditate se poate trece,doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 65 de ani.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
dorobantuflorica a scris:

sant barbat ,nascut 23.noiem.1951am o vechime de37 ani de stagiu complet de cotizare si40 ani stagiu de cotizare realizat.actualmente sant pensionat boala nerevizuibil :love1:si pensie de handica gr.2 accentuat

-Nu exista stagiu complet de cotizare de 37 de ani.
-Nu exista pensie de handicap gr.2 accentuat.

Dati date reale din decizie.
citez din decizie:-stagiu complet de cotizare 35ani -0 luni -total stagiu de cotizare realizat 43 ani 4 luni si20 zile decizie din 2010 actualmente pensionat medical. detin si pensie handicap cod handicap 2 grad ACCENTUAT permanent. multumesc,,,
1. - Nu se numeste pensie de handicap ci indemnizatie de handicap si nu se plateste de catre Casa de Pensii ci de catre Agentia Nationala de Plati si Inspectie Sociala.
- Indemnizatia de handicap se poate cumula cu pensia de invaliditate (nu se cheama pensie de boala).

2. La varsta standard de pensionare (65 de ani) se va trece, din oficiu, la pensie pentru limita de varsta, se va calcula aceasta pensie si vi se va acorda cea mai avantajoasa dintre ele.