Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratii PFA 2014
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratii PFA 2014

Buna seara si LA MULTI ANI!
Sunt PFA din aprilie 2012, sistem real, si v-as ruga sa-mi spuneti daca pentru anul 2013 trebuiesc depuse tot declaratiile 200, 220 si 392B si daca se poate, care este termenul limita pentru acestea. Mentionez ca nu platesc la fondul de pensii,doar la sanatate 9 lei, venitul lunar fiind in jur de 50 lei.
Va multumesc!

Pentru situatie anului 2013, pana pe 25 mai 2014 depuneti D200.
Pentru anul 2014 depuneti pana pe 30 ianuarie 2014 D220 cu venitul estimat pentru 2014.
Pana pe 30 ianuarie 2014, D600 cu venitul lunar asigurat pentru contributia la pensie(daca nu mai aveti in alta pate un contract de munca valabil).
Pana pe 25 februarie 2014 D392b.
Multumesc mult!
Buna Ziua,

Am si eu o nelamurire referitor la declaratia 392b daca pfa nu este intrgistrat in scop de TVA se mai depune?

Multumesc
Varianta 392 b este tocmai pentru aceasta categorie destinata, pentru cei neinregistrati in scop de tva.
Nu o veti depune doar in cazul in care in anul 2013 nu ati avut cifra de afaceri/adica incasari.
Buna ziua,

Mai am o mica nelamurire. Eu ca pfa nu am registru pentru achiziti am doar un registru incasari si plati. In acest registru trec pe parcursul unui an incasarile si platile facute, chieltuielile deductibl partial, chieltuielile cu amortizarea deorece am achizitionat un leptop si il amortizez in 3 ani. Anul 1013 fiind al doilea an consecutiv. Calculez TVA pentru valoarea intrega a facturi sau doar pentru deducerea partiala. Pun si TVA pentru chieltuielile cu amortizarea.

Multumesc