Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drum servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drum servitute

Sunt propietar pe o curte,416mp din total de 460mp,restul fiind parte indiviza atribuita la trei proprietari ce detin trei apartamente din patru,al patrulea fiind proprietatea mea.Toti folosim terenul dar numai eu platesc impozit pe toata curtea.Ce suprafata,in mp.poate avea drumul de servitute si cum se atribuie?Pot sa delimitez proprietatea mea pentru uzul meu personal?eventual pentru o noua constructie?
Dar de ce va vine doar d-voastra plata impozitului? Pe ctr de vanz-cump ce scrie sau la OCPI, cine e proprietar pe cei 44 mp? e doar un nr de C.F. ptr toti 4 sau d-voastra ati fost primul care a cumparat/intabulat acolo? Sa nu fie vreo eroare in ceva acte de platiti numai d-voastra...
Dreptul de servitute se poate constitui la cererea celui care are nevoie de o cale de trecere spre terenul sau (fond dominant) prin terenul aflat in proprietatea altei persoane (fond aservit) doar in conditiile in care nu exista o alta posibilitate prin care sa poata ajunge la terenul sau. Cu privire la suprafata partile pot ajunge la o intelegere, dar, in principiu, se presupune a fi rezonabila o latime care sa permita trecerea unui autovehicul, iar lungimea este, evident, constituita de la calea principala de acces pana la fondul dominant. Puteti ingradi orice suprafata de teren care va apartine insa nu si cea asupra caruia s-a constituit drept de servitute (daca s-a constituit un astfel de drept). Neintelegerile cu privire la dreptul de servitute se solutioneaza in instanta.