avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

sunt nascuta in data de 04.04.1962 am o vechime de 32 ani va rog sa-mi spuneti cand as putea sa ma pensionez legal,anticipat,anticipat partial
multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:00, 2 Ianuarie 2014
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotixare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 62 de ani si 3 luni, in octombrie 2024.

3. Pensia anticipata o puteti solicita cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare (la 57 de ani si 3 luni) daca atunci veti avea un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare (adica 40 de ani si 7 luni).

4. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare (la 57 de ani si 3 luni), daca atunci veti avea un stagiu de cotizare cel putin egala cu stagiul complet de cotizare (32 de ani si 7 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata popamariana2005 popamariana2005 Buna ziua Sunt nascuta in iunie 1962 si am vechime 36 ani as vrea sa stiu cand pot iesi la pensie partial anticipat. Va multumesc. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata babaangi babaangi Buna seara! Sunt in somaj din data de 15 ianuarie 2013. Am lucrat 31 de ani si 2 luni. Luna aceasta implinesc 51 de ani. Daca dupa expirarea termenului de un ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata mimo2411 mimo2411 buna ziua sunt nascuta in 1962 iunie.lucrez de la 17 ani. as dori sa va intreb daca as putea iesi in pensie anticipata?? si daca da in ce ... (vezi toată discuția)