Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

sunt nascuta in data de 04.04.1962 am o vechime de 32 ani va rog sa-mi spuneti cand as putea sa ma pensionez legal,anticipat,anticipat partial
multumesc
1. Pentru o femeie nascuta in aprilie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare este de 32 de ani si 7 luni iar stagiul minim de cotixare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 62 de ani si 3 luni, in octombrie 2024.

3. Pensia anticipata o puteti solicita cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare (la 57 de ani si 3 luni) daca atunci veti avea un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare (adica 40 de ani si 7 luni).

4. Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare (la 57 de ani si 3 luni), daca atunci veti avea un stagiu de cotizare cel putin egala cu stagiul complet de cotizare (32 de ani si 7 luni).