Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozitare a -3-a locuinta
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozitare a -3-a locuinta

Eu si sotia avem deja un apartament si o garsoniera . Ea a mostenit un apartament intr-un complex nou rezidential si impozitul pe cladire este ca si la a treia locuinta .aprox. 150% mai mare.
Daca sotia isi face mutatia in apartamentul mostenit se poate reduce valoarea impozitului?
Pentru cladirea dobandita prin succesiune legala, sotia nu va plati impozitul majorat. Temei legal Cod fiscal, art 252, alin (2):
ART. 252 Majorarea impozitului datorat de persoanele fizice ce deţin mai multe clădiri
(1) Persoanele fizice care au în proprietate două sau mai multe clădiri datorează un impozit pe clădiri, majorat după cum urmează:
a) cu 65% pentru prima clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
b) cu 150% pentru a doua clădire în afara celei de la adresa de domiciliu;
c) cu 300% pentru a treia clădire şi următoarele în afara celei de la adresa de domiciliu.
(2) Nu intră sub incidenţa alin. (1) persoanele fizice care deţin în proprietate clădiri dobândite prin succesiune legală.
[ link extern ]