avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 141 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie de pensie fara buletin de calcul
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie de pensie fara buletin de calcul

Prin Sentinta Civila nr. 6002 din 07.06.2013 a Tribunalul Bucuresti, Sectia A VIII A - Conflicte de Munca si Asigurari Sociale, ramasa definitiva si irevocabila la 15.07.2013 Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti a fost obligata sa emita o decizie de revizuire a pensiei pentru limita de varsta, in care la stabilirea punctajului mediu anual sa fie utilizat un stagiu complet de cotizare de 20 ani si sa plateasca reclamantului, respectiv socrului meu L. M., diferentele de drepturi de pensie ce vor rezulta in urma recalcularii conform hotaririi, incepand cu data de 28.05.2010.
La data de 05.08.2013 a fost inaintata Casei Locale de Pensii a Sectorului 5 o cerere de revizuire a pensei la care a fost anexata sentinta civila mentionata, investita cu formula executorie.
La data de 19.11.2013 a fost emisa Decizia 121246 in urma careia a fost determinat un punctaj mediu anual de 1.75742, la un stagiu complet de cotizare de 20 ani. Decizie pe care am primit-o prin posta la data de 09.12.2013 ( data postei), fara a fi insotita de un buletin de calcul.
Avind in vedere neexistenta unui buletin de calcul din care sa reiasa modul cum a fost determinat punctajul mediu anual, sau daca la determinarea acestuia s-a tinut cont de adeverintele privind orele de noapte si sporurile de vechime. Ce pot face?
Precizez ca anterior revizuirii pensiei socrul meu avea calculat un punctaj mediu anual de 1.63169, conform deciziei vechi, la un stagiu de cotizare de 30 ani.

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:36, 4 Ianuarie 2014
Faceti o cerere catre Casa de Pensii si solicitati buletinul de calcul.
Ce punctaj mediu anual s-a stabilit in decizia din 2005,de la recalcularea facuta in baza O.U.G.4/2005,respectiv H.G.1550/2004 ?

Sau:
1-Cati ani de grupa I-a a avut.
2-Cat este puctajul mediu anual din decizia din 2009 rezultata in urma aplicarii O.U.G100/20008 ?
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sentinta nepusa in executare madalina2013 madalina2013 Prin Sentinta Civila nr. 6002 din 07.06.2013 a Tribunalul Bucuresti, Sectia A VIII A - Conflicte de Munca si Asigurari Sociale, ramasa definitiva si ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca - miner paulicas paulicas sunt pensionar de mina,am iesit la pensie in 1990 cu un punctaj de 2,11919 dupa o vechime de 44 ani,5 luni,2 zile.vreau sa stiu daca o sa beneficiez de marirea ... (vezi toată discuția)
Majorare pensie grupa i martamihali martamihali Buna seara. Am iesit la pensie in anul 1995 in baza Legii nr.3/1977, am lucrat in grupa I 23 ani.In anul 2007 m-i sa recalculat pensia conf OUG4/2005 aprobata ... (vezi toată discuția)