Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Poate un minor sa calatoreasca singur cu avionul cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Poate un minor sa calatoreasca singur cu avionul cu procura de la ambii parinti?

Buna ! Am 17 ani si la vara vreau sa plec la niste rude in Anglia . Parintii imi acorda procura dar nu pot calatori cu mine . Pot sa calatoresc singura cu avionul daca nu am 18 ani ? Multumesc anticipat !
Se poate numai insotita de personalul navigant al companiei aeriene cu care calatoriti desemnat in momentul efectuarii formalitatilor de imbarcare. Atentie anumite companii low cost nu ofera acest serviciu si riscati sa nu puteti calatori. Parintii dvs nu dau procura si declaratie acord.
Da, fara insotitor nu puteti calatori cu avionul.
Sa se informeze parintii daca vor sa calatoriti singur.
E posibil sa aveti probleme si cu intrarea in tara respectiva.
Sa se informeze si pe acest aspect..
La intrarea in tara de destinatie pana la formalitatile de vama va fi insotita de aceeasi persoana. Probleme nu vor fi.
Multumesc frumos ! Si banuiesc ca acel insotitor de zbor trebuie platit , nu ?
da, e un serviciu care trebuie platit.