avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Poate un minor sa calatoreasca singur cu avionul cu ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Poate un minor sa calatoreasca singur cu avionul cu procura de la ambii parinti?

Buna ! Am 17 ani si la vara vreau sa plec la niste rude in Anglia . Parintii imi acorda procura dar nu pot calatori cu mine . Pot sa calatoresc singura cu avionul daca nu am 18 ani ? Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Raluca97 , utilizator 20:18, 6 Ianuarie 2014
Se poate numai insotita de personalul navigant al companiei aeriene cu care calatoriti desemnat in momentul efectuarii formalitatilor de imbarcare. Atentie anumite companii low cost nu ofera acest serviciu si riscati sa nu puteti calatori. Parintii dvs nu dau procura si declaratie acord.
Da, fara insotitor nu puteti calatori cu avionul.
Sa se informeze parintii daca vor sa calatoriti singur.
E posibil sa aveti probleme si cu intrarea in tara respectiva.
Sa se informeze si pe acest aspect..
La intrarea in tara de destinatie pana la formalitatile de vama va fi insotita de aceeasi persoana. Probleme nu vor fi.
Multumesc frumos ! Si banuiesc ca acel insotitor de zbor trebuie platit , nu ?
da, e un serviciu care trebuie platit.

Alte discuții în legătură

Calatorie minor in strainatate Dani gbr Dani gbr Buna ziua! As vrea sa stou daca se poate ca eu (16 ani) sa plec singura cu avionul din Anglia pentru ca termin mai repede scoala decat sora mea. De fiecare ... (vezi toată discuția)
Minor de 16 ani,poate iesi din tara fara insotitor? alexandra2000 alexandra2000 Buna ziua.Fiica mea a fost chemata de verisoara ei in italia luna viitoare,dar ea nu poate veni dupa ea si nici eu sau tatal ei nu o putem duce.Se poate face ... (vezi toată discuția)
Calatorie de unul singur a unui minor de 17 ani 12stefy 12stefy Am 17 ani si am nevoie sa plec din tara spre Anglia intr-o saptamana. Stiu ca pana la 18 ani nu pot calatori singur, asa ca am aranjat sa fiu insotit de un ... (vezi toată discuția)