Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Analize sange politia rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Analize sange politia rutiera

Deci in 27.11.2013 am fost la recoltare sange domnii politistii mi-au zis ca ma v-a contacta pana acum nici un raspuns din partea lor
Alcool in aer : 0.59 mg/l
Cat mai dureaza deaia suntem si unde suntem totul in romania merge slow motion.
mariusike, utilizator
Avand in vedere bagajul apreciabil de astfel de spete,suplimentar urmare perioadei de sfarsit de an,este de asteptat ca solutionarea sa fie de durata
Puteti contacta personal organul de politie responsabil in cercetare
ynocentta a scris:

Avand in vedere bagajul apreciabil de astfel de spete,suplimentar urmare perioadei de sfarsit de an,este de asteptat ca solutionarea sa fie de durata
Puteti contacta personal organul de politie responsabil in cercetare

Oamenii sunt atat de ocupatii incat nici la telefon nu pot raspunde :)
Cum ziceam traim in romania asta ne ocupa tot timpul.
Daca o parte dintre conducatori auto ar intelege ca trebuie sa consume mai putin decat limita prevazuta de la care se considera consumul de alcool drept infractiune atunci procurorii ar avea mai mult timp pentru a se ocupa de trimiterea in instanta a conducatorilor auto care au depasit limita de 0,4 in aerul expirat.
Pentru a reduce nemultumirea acestor conducatori auto si implicait a timpului de solutionare cel mai bine ar fi ca politia sa anuleze pe loc permisul de conducere urmand ca dupa un an sau doi sa poata sustine examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere.
0,4-0,8 in aer expirat - dupa un an
>0,8 in aer expirat - dupa doi ani
Credeti dvs ca are vreo legatura bunul mers al societatii noastre cu dosarul dvs de alcoolemie? sa fim seriosi, in primul rand dvs incalcati normele de convietuire sociala, punand in pericol circulatia rutiera si pe restul participantilor la trafic prin faptul ca v-ati urcat baut la volan, o atitudine de regret ar fi mai potrivita, parerea mea. Rezultatul probelor de sange vor aparea in scurt timp, probabil veti fi chemat la audiere,posibil sa se dispuna inceperea urmaririi penale impotriva dvs, in functie de situatia de fapt este posibil sa se solicite de organul de urmarire penala(sau de dvs) calculul retroactiv al alcoolemiei pentru a se stabilii valoarea din momentul depistarii. Oricum, trebuie sa va asteptati pe putin 1 an de zile pana dosarul sa fie trimis in instanta, apoi daca veti fi condamnat, in urma hotararii de condamnare ramasa definitiva, permisul se va anula. Peste un an de zile de la ramanerea definitiva a hotararii de condamnare va puteti prezenta la examen pentru un nou permis, in situatia in care executarea pedeapsei este suspendata conditionat.
cyan a scris:

Daca o parte dintre conducatori auto ar intelege ca trebuie sa consume mai putin decat limita prevazuta de la care se considera consumul de alcool drept infractiune atunci procurorii ar avea mai mult timp pentru a se ocupa de trimiterea in instanta a conducatorilor auto care au depasit limita de 0,4 in aerul expirat.
Pentru a reduce nemultumirea acestor conducatori auto si implicait a timpului de solutionare cel mai bine ar fi ca politia sa anuleze pe loc permisul de conducere urmand ca dupa un an sau doi sa poata sustine examen in vederea obtinerii unui nou permis de conducere.
0,4-0,8 in aer expirat - dupa un an
>0,8 in aer expirat - dupa doi ani

Propunerea o consider binevenita, dar, dupa parerea mea, este inca prea blanda.
Pentru o imbibatie alcoolica in aerul expirat de pana la 0,4 g/l suspendarea dreptului de a conduce pe o perioada de 2 ani si jumatate si o amenda in cuantum egal cu cel putin 5 salarii minime pe economie. Pentru imbibatii alcoolice in aerul expirat mai mari de 0,4 g/l suspendarea dreptului de conducere (nu anularea permisului de conducere) pe o perioada de 5 ani si o amenda in cuantum egal cu cel putin 10 salarii minime pe economie.