Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza ?

Buna ziua,
Sunt pensionar iesit la limita de varsta, deci cu drept de munca.
Pana in prezent am lucrat la 3 societati(srl-uri) cu contract de munca de 8 ore, adica in total 15 luni, iar la ultima, cu contract de 4 ore pe 11 luni. Am dus adeverinte la casa de pensii periodic pentru toate cele 26 de luni. Casa de pensii mi-a calculat pentru cele15 luni cat si pentru cele 11 luni cate 1 leu pe luna, adica un total de 26 lei.
Este corect cum au calculat? Contestatie nu am facut in perioada de 30 de zile de la primirea noii pensii recalculate. Se mai poate face ceva in acest sens?
La actuala pensie care o am ar trebui sa muncesc dupa sistemul de calcul cu 1 leu pe luna, aproximativ 116 ani. Este normal si corect?
Multumesc.
In mod normal,calculele trebuie sa fie corecte.
-Ce salariul brut ati avut in cele 26 de ani,si in ce perioada ?
-Ce stagiu complet de cotizare aveti ?
Este vorba de 26 de luni, unde media salariului a fost de 1300 lei
Ati acumulat in cele 26 de luni,aproximativ 1,35-1,4 puncte.
Nu pot duce mai departe calculul,din cauza ca nu ati postat stagiul complet de cotizare.
Am uitat sa spunca venitul salarial a fost realizat in perioada 2010 - 2013.
Nu vreti sa postati stagiul complet de cotizare.
Din acest motiv am mai spus ca nu pot duce calculul mai departe.
De ex:

La un stagiu complet de 34 de ani:
1,4:34=0,04118x762,1=31-32 de lei

Sau:
1,35:34=0,03971x762,1=30-31 de lei

Asa cum am spus de la inceput,calculul trebuie sa fie corect.