avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 234 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este corect calculata pensia?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este corect calculata pensia?

ESTE VB DESPRE DECIZIA DE PENSIONARE A TATALUI MEU,DORESC SA IMI SPUNETI DACA ESTE CALCULAT CORECT(NOI SUNTM DE PARERE CA NU!!!). ASADAR STAGIUL CUMPLET DE COTIZARE IN SIST PUBLIC=35 DE ANI, STAGIUL TOTAL DE COTIZARE REALIZAT=45 DE ANI, 7 LUNI, 26 ZILE NR TOTAL PCT REALIZATE 54.91349 PUNCTAJ MEDIU ANUAL : 1.56896 . LA PCT F DIN ANEXA SE MENTIONEAZA URMATOARELE: COND NORMALE MUNCA:10 ANI, 4 LUNI, 3 ZILE, IN GR A2-A:27ANI, 2LUNI, 19 ZILE STAGIUL AFERENT COND DE MUNCA: 6ANI, 9 LUNI PERIOADE ASIMILATE1AN, 3LUNI, 16 ZILE. VA MULTUMESC!!!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 22:45, 5 Februarie 2012
De ce credeti ca pensia nu este calculata corect? Numarul total de puncte se imparte la stagiul complet de cotizare, rezultand punctajul mediu anual. Punctajul mediu anual se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie (732,8 lei), iar rezultatul este cuantumul pensiei.

54,91349 : 35 = 1,56896 punctajul mediu anual
1,56896 x 732,8 = 1150 lei cuantumul pensiei, fractiunile de leu fiind intregite la un leu (art. 94, alin. 2 din Legea nr. 263/2010)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de pensionare nicu6666 nicu6666 Am primit de la Casa de pensii ALBA decizia de pensionare: -Stagiul total de cotizare realizat_47ani 10luni 5zile -In conditii normale de munca_12ani 8luni ... (vezi toată discuția)
Calculul punctajului pentru pensie in urma primirii de ajutoare la iesirea la pensie supuse cas, cass, impozit spria spria Am iesit la pensie de boala gr.lll in luna iunie 2011 si am primit ajutoare la iesirea la pensie in cuantum de 12800 ron si dupa ce sa retinut cas , cass, ... (vezi toată discuția)
Calculul pensiei PROPRIETARUL PROPRIETARUL Buna seara, In urma revizuirii pensiei militare de serviciu in baza OUG nr.1 din 2011 mi-a fost stabilit un punctaj total de 48,14902 puncte, cu un punctaj ... (vezi toată discuția)