Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Este corect calculata pensia?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Este corect calculata pensia?

ESTE VB DESPRE DECIZIA DE PENSIONARE A TATALUI MEU,DORESC SA IMI SPUNETI DACA ESTE CALCULAT CORECT(NOI SUNTM DE PARERE CA NU!!!). ASADAR STAGIUL CUMPLET DE COTIZARE IN SIST PUBLIC=35 DE ANI, STAGIUL TOTAL DE COTIZARE REALIZAT=45 DE ANI, 7 LUNI, 26 ZILE NR TOTAL PCT REALIZATE 54.91349 PUNCTAJ MEDIU ANUAL : 1.56896 . LA PCT F DIN ANEXA SE MENTIONEAZA URMATOARELE: COND NORMALE MUNCA:10 ANI, 4 LUNI, 3 ZILE, IN GR A2-A:27ANI, 2LUNI, 19 ZILE STAGIUL AFERENT COND DE MUNCA: 6ANI, 9 LUNI PERIOADE ASIMILATE1AN, 3LUNI, 16 ZILE. VA MULTUMESC!!!
De ce credeti ca pensia nu este calculata corect? Numarul total de puncte se imparte la stagiul complet de cotizare, rezultand punctajul mediu anual. Punctajul mediu anual se inmulteste cu valoarea unui punct de pensie (732,8 lei), iar rezultatul este cuantumul pensiei.

54,91349 : 35 = 1,56896 punctajul mediu anual
1,56896 x 732,8 = 1150 lei cuantumul pensiei, fractiunile de leu fiind intregite la un leu (art. 94, alin. 2 din Legea nr. 263/2010)