Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... D392B pentru 2013 , PFA sistem real, neplatitor TVA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

D392B pentru 2013 , PFA sistem real, neplatitor TVA

Bonurile fiscale aferente achizitiilor de materiale, rechizite, combustibili se declara in D392B? Toate sau numai cele cu valoare sub 100eur? Si pentru ce perioada avand in vedere modificarile din anul 2013?
Multumesc.
sylvia_dana2002@yahoo.com a scris:

Bonurile fiscale aferente achizitiilor de materiale, rechizite, combustibili se declara in D392B? Toate sau numai cele cu valoare sub 100eur? Si pentru ce perioada avand in vedere modificarile din anul 2013?
Multumesc.

Buna seara,

Norme art. 152 Cod Fiscal
62. (1) Persoanele care aplică regimul special de scutire, conform art. 152 din Codul fiscal, au obligaţia să ţină evidenţa livrărilor de bunuri şi a prestărilor de servicii care ar fi taxabile dacă nu ar fi realizate de o mică întreprindere, cu ajutorul jurnalului pentru vânzări, precum şi evidenţa bunurilor şi a serviciilor taxabile achiziţionate, cu ajutorul jurnalului pentru cumpărări.

Cum 392B se intocmeste pe baza jurnalelor de vanzari/cumparari, conchid ca se includ si achizitiile efectuate pe bon fiscal.

Respect,
Dan Preda.
ContSters307306, utilizator