Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetare CIM pentru necorespundere profesionala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetare CIM pentru necorespundere profesionala

Buna seara,
Am rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii referitoare la incetarea CIM pentru necorespundere profesionala:

1. Termenul de 30 de zile pentru emiterea deciziei de concediere pentru necorespundere profesionala curge de la data referatului intocmit de seful ierahic al superiorului?
2. Referatul trebuie intocmit intr-un anume termen sau poate fi intocmit ca urmare a mai multor situatii de necorespundere profesionala a salariatului, de exemplu e-mail/uri din partea clientilor nemultumiti?
3. Convocarea pentru evaluarea profesionala ce precede emiterea deciziei de concediere impune vreun termen sau ramane la latitudinea angajatorului stablirea acestuia, de exemplu 2-3 zile?
4. Mai sunt si alte termene de respectat in cazul concedierii pentru necorespundere profesionala In afara celor prevazute de art. 62 si 64 din Codul Muncii?

Nu m-am confruntat pana acum cu un asemenea caz si cum stiu ca este usor de contestat in instanta doresc sa cunosc cat mai bine procedura.
Va multumesc pentru intelegere!
1. Termenul de 30 de zile pentru emiterea deciziei de concediere pentru necorespundere profesionala curge de la data referatului intocmit de seful ierahic al superiorului?

In cazul in care concedierea intervine pentru unul dintre motivele prevazute la art. 61 lit.d C.mun., angajatorul are obligatia de a emite decizia de concediere in termen de 30 de zile calendaristice de la data constatarii cauzei concedierii.

Termenul de 30 de zile pentru concedierea salariatului, în cazul necorespunderii profesionale a salariatului, începe să curgă la data la care angajatorul a luat act de fapta salariatului ce reflectă necorespunderea profesională.

2. Referatul trebuie intocmit intr-un anume termen sau poate fi intocmit ca urmare a mai multor situatii de necorespundere profesionala a salariatului, de exemplu e-mail/uri din partea clientilor nemultumiti?

Nu existe un termen expres precizat in lege. Insa, in doctrina, se apreciaza ca, necorespunderea profesională, care atrage concedierea salariatului în temeiul art. 61 lit. d) din Codul muncii, poate fi definită ca o necunoaştere sau o stăpânire necorespunzătoare a regulilor unei funcţii, meserii, profesii. Pentru a putea dispune concedierea, angajatorul va fi obligat să probeze fapte şi împrejurări repetate care să demonstreze cele menţionate, delimitând astfel strict această situaţie de cazul neîndeplinirii ocazionale şi culpabile a îndatoririlor de serviciu.

3. Convocarea pentru evaluarea profesionala ce precede emiterea deciziei de concediere impune vreun termen sau ramane la latitudinea angajatorului stablirea acestuia, de exemplu 2-3 zile?

Procedura trebuie sa fe reglementata prin regulamentul intern sau prin ccm aplicabil angajatorului.
În cazul în care nici contractul colectiv şi nici regulamentul intern nu stabilesc procedura de evaluare, aceasta va putea fi reglementată prin contractul invidual de muncă

Art.63 (2) C.mun. : Concedierea salariatului pentru motivul prevazut la art. 61 lit. d) poate fi dispusa numai dupa evaluarea prealabila a salariatului, conform procedurii de evaluare stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau, in lipsa acestuia, prin regulamentul intern.

4. Mai sunt si alte termene de respectat in cazul concedierii pentru necorespundere profesionala In afara celor prevazute de art. 62 si 64 din Codul Muncii?

Art. 75. C.mun.
(1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 20 de zile lucratoare.
.....
Buna! As avea si eu doua intrebari referitoare la concediere cf art 61 lit d) din CM
1.Dupa sau inainte de emiterea deciziei de concediere i se va oferi angajatului o alta pozitie in societate? Poate fi si part time?
2.Pt noua pozitie va putea fi inclusa o perioada de proba de 90 de zile?
multumesc!
Inainte de a se emite decizia de concediere i se va oferi un post de munca vacant .

Conform art.32 alin.2 C.mun., prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.

Asadar, nu este obligatoriu sa-l supuneti la o noua perioada de proba daca va accepta o noua functie.