Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pentru angajare in timpul CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pentru angajare in timpul CCC

Va salut.
Sunt angajat la o societate, dar actualmente sunt in concediu de crestere a copilului (copil cu handicap,care a implinit 2 ani si sunt in prelungire). Doresc sa stiu daca in calitate de asociat la alta societate pot sa lucrez la aceasca (vanzator si administrator) societate pe program determinat de 4 ore. Daca raspunsul dvs este afirmativ va rog sa-mi comunicati si prev legale . Va multumesc anticipat.
Pe perioada CCC nu puteti realiza venituri supuse impozitului pe venit, intrucat va duce la suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC.

art.16 din OUG nr.111/2010:
(2) Dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care:
....
i) beneficiarul realizează venituri supuse impozitului şi copilul nu a împlinit vârsta de un an, 2 ani, respectiv 3 ani în cazul copilului cu handicap;
,,,,,,
Va multumesc
Puteti sa desfasurati activitate la societatea la care sunteti asociat si administrator daca nu aveti un CIM la acea societate sau indemnizatie de administrator (este asimilata salariului). Veniturile din dividende nu afecteaza dreptul la indemnizatiile prev de OUG 111/2010.
Indemnizatia primita in calitate de administrator afecteaza drepturile prevazute de OUG nr.111/2010.

Si daca are contract de mandat ii afecteaza indemnizatia pentru CCC, nu numai un c.i.m.