Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara ceruta de major
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara ceruta de major

Buna ziua!
Am si eu o intrebare,parintii mei au divortat cand eu aveam un an.Tatal meu nu mi-a platit pensie alimentara deloc,acum eu am implinit 18 ani si am mers la facultate.Am citit in sentinta ca era obligat sa imi plateasca pensie alimentara pana la 18 ani.Eu doresc sa il dau in judecata pentru pensie alimentara.Am ceva sanse sa imi plateasca pensie alimentara cat timp imi continui studiile?Si daca pot sa ii cer din urma,ca el nu are cu ce dovedi.Mama nu a facut niciun pas pentru ca o ameninta si ii era frica.Va multumesc
alexlupsa1, utilizator
Actionati-l in judecata pt a va plati pe perioada studiilor. Conditia e sa nu fiti si salariat.
Pt perioada din urma, puteti pune in executare hotararea, puteti recupera pensia restanta pe ultimii 3ani, nu mai mult.
Pana la implinirea varstei de 26 de ani aveti dreptul la pensie de intretinere, daca studiati si nu prestati nicio activitate remunerata.

Se poate proceda la executare silita , de asemenea, pentru sumele de bani neplatite, cu titlu de obligatie de intretinere.

In caz ca plata pensiei de intretinere este facuta cu rea credinta, timp de doua luni, cel putin , debitorul acestei obligatii raspunde penal , sub aspectul savarsirii infractiunii de abandon de familie, incriminata de art. 305 din Codul penal.

In cadrul procesului penal poate fi exercitata actiunea civila, alaturata celei penala, pentru recuperarea prejudiciului cauzat.

Actiunea civila cuprinde daune morale si materiale,cuantificate , dovedite de mijloace de proba , precizate defalcat.

Sanctiunile prevazute de Codul penal sunt alternative , amenda penala si inchisoarea.

In caz ca este platita pensia de intretinere, instanta de judecata are in vedere un caz special de individualizare judiciara a pedepsei , aplicat in cazul infractiunii amintite , suspendarea conditionata a executarii pedepsei.

Succes.