Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Stalp de inalta tensiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Stalp de inalta tensiune

Sunt de 12 ani proprietarul unui teren extravilan pe care in momentul dobandirii terenului (titlu) se afla un stalp de inalta tensiune dezafectat (doar scheletul acela metalic, tip sonda). Doresc sa vand acest teren dar inainte as vrea sa scap de stalp. Doresc sa aflu cum pot sa o fac in deplina legalitate. Nu exista nici un fel de fire, cabluri sau transformatoare, nimic-nimic pe aceasta schelarie. Terenul este deja intabulat pe proprietar, fara a exista mentiuni de servitute de trecere, sau altceva similar.
Multumesc anticipat.
Faceti demersuri la primarie, Enel , sau alta societate ce ar fi putut amplasa stalpi de inalta tensiune ptr a vedea cine a amplasat acel stalp, apoi solicitati indepartarea lui. Solicitati date privind eventuale cabluri de inalta tensiune amplasate in pamant.