avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Stalp electric in mijlocul curtii
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Stalp electric in mijlocul curtii

Buna seara!
Curand voi primi un teren de la parinti
care are un stalp de intalta tensiune fix in mijloc plus fire de inalta tensiune deasupra .
As dori peste un an sa fac casa ... insa cablurile ma cam incurca in caz ca ma hotarasc sa fac casa cu mansarda/etaj .
Se poate face ceva daca ma duc la electrica? Sau sa am vre -un beneficiu banesc ... chirie pe spatiul pe care ei il folosesc de atata timp din curtea asta?
Multumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
AnaMaria2411, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 20:29, 16 Ianuarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
terenul este intravilan sau extravilan? fiindca legea ii obliga pe detinatorii de stalpi, sonde, etc., sa va ofere o despagubire dreapta si justa. asta inseamna pretul zonei.
cablurile nu doar ca va incurca, dar nu veti obtine autorizatie de constructie
Ultima modificare: Miercuri, 16 Ianuarie 2019
adriandimitriu, utilizator
Terenul este intravilan.:( Am mai auzit asta cu refuzarea autorizatiei de constructie din cauza cablurilor de ÎT ...
Multumesc pt raspuns!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Verificați dacă nu cumva vreun proprietar anterior să nu fi semnat vreun acord cu firma cu rețeaua, fiindcă despăgubirea se plătește unui singur proprietar. Cât despre autorizația de construire, legea prevede că toți furnizorii de utilități trebuie să-și dea acordul, explicit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stalp de inalta tensiune M_rose M_rose Sunt de 12 ani proprietarul unui teren extravilan pe care in momentul dobandirii terenului (titlu) se afla un stalp de inalta tensiune dezafectat (doar ... (vezi toată discuția)
Drepturile proprietarului privind existenta unui stalp de electricitate pe teren gratiela65 gratiela65 Buna ziua In anul 2005 am cumparat o casa cu terenul aferent.In gradina casei se afla un stalp de inalta tensiune-17.000kw, care deserveste o gara.O parte din ... (vezi toată discuția)
Stalpi de inalta tensiune pe proprietatea mea - despagubiri? catutza_picor catutza_picor am cumparat un teren,,,intravilan,cu o retea de analta tensiunie,care cuprinde 3 stalpi de beton si unul tip sonda care ocupa an jur de 20.. 30 de metri ... (vezi toată discuția)