Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Stalp electric in mijlocul curtii
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Stalp electric in mijlocul curtii

Buna seara!
Curand voi primi un teren de la parinti
care are un stalp de intalta tensiune fix in mijloc plus fire de inalta tensiune deasupra .
As dori peste un an sa fac casa ... insa cablurile ma cam incurca in caz ca ma hotarasc sa fac casa cu mansarda/etaj .
Se poate face ceva daca ma duc la electrica? Sau sa am vre -un beneficiu banesc ... chirie pe spatiul pe care ei il folosesc de atata timp din curtea asta?
Multumesc!
AnaMaria2411, utilizator
terenul este intravilan sau extravilan? fiindca legea ii obliga pe detinatorii de stalpi, sonde, etc., sa va ofere o despagubire dreapta si justa. asta inseamna pretul zonei.
cablurile nu doar ca va incurca, dar nu veti obtine autorizatie de constructie
adriandimitriu, utilizator
Terenul este intravilan.:( Am mai auzit asta cu refuzarea autorizatiei de constructie din cauza cablurilor de ÎT ...
Multumesc pt raspuns!
Verificați dacă nu cumva vreun proprietar anterior să nu fi semnat vreun acord cu firma cu rețeaua, fiindcă despăgubirea se plătește unui singur proprietar. Cât despre autorizația de construire, legea prevede că toți furnizorii de utilități trebuie să-și dea acordul, explicit