Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... o provocare teoretica (aparent)
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

o provocare teoretica (aparent)

As vrea sa va chestionez in legatura cu urmatoarea speta: o societate comerciala, care nu si-a efectuat preschimbarea conf Legii 359/2004, si care potrivit legii a intrat in dizolvare de drept isi poate continua activitatea ca urmare a unei fuziuni?
In opinia mea, o societate in dizolvare nu poate lua hotarari decat in ceea ce priveste lichidarea, iar pentru o fuziune este necesara si hot. AGA a societatii care-si va inceta existenta (oricum ca urmare a fuziunii nu va mai avea loc lichidarea patrimoniului societatii).
Cu toate acestea astept si alte pareri motivate in sensul admiterii unei asemenea fuziuni (sau daca ati gasit alte solutii pentru continuarea activitatii unei societati care nu si-a efectuat preschimbarea si se se afla in dizolvare de drept).
Pai daca fuziunea nu a fost inregistrata la registrul comertului inainte de de dizolvare, fuzionarea nu este perfectata, deci nu se poate continua activitatea societatii dizolvate.
Se poate face un recurs bine motivat si probat, eventual lipsa din tara, impotriva hotararii de dizolvare.