Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Recuperare donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Recuperare donatie

Buna ziua,
Am donat unei persoane fizice o suma de bani pentru cumpararea unei case (cu acte).Dupa o perioada , desi persoana respective a folosit banii in scopul pentru care au fost donati,doresc recuperarea donatiei . Se poate?
Nu mai puteți, pentru că donațiile sunt irevocabile în esență, revocarea putând avea loc doar pentru morive strict și limitativ prevăzute de lege.De pildă: Art. 1023
Cazuri de revocare, conform legii :
Donaţia se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viaţa donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, ştiind că alţii intenţionează să atenteze, nu l-a înştiinţat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave faţă de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ţinându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donaţiei.

Detalii: [ link extern ]
Multumesc !