Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna seara, as vrea sa stiu daca are sanse sa iese la pensie sau la pensie anticipata maicamea anul acesta. Ea are 35 de ani lucrati, dintre care 20 de ani lucrati la grupa I. In iulie face 52 de ani. Astept raspuns. Va multumesc!

ptr o femeie nascuta in iulie 1962 : Stagiul complet de cotizare: 32 ani si 9 luni
Virsta de pensionare: 52 ani si 3 luni (Octombrie 2014)
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare ested e 32 de ani si 9 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 20 de ani lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 10 ani (62/3 - 10/0 = 52 de ani si 3 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 10 ani (53 + 10 = 45 de ani).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 52 de ani si 3 luni, in octombrie 2014.

4. Pensia anticipata se poate solicita cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare, adica la 57 de ani si 3 luni, cand deja sunteti la pensie pentru limita de varsta.
Va multumesc mult pt raspunsuri.:)