Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare bonuri cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare bonuri cadou

la firma unde lucrez , valoarea bonurilor cadou(140 ron) a fost cumulata la salariul realizat in luna respectiva,impozitandu-se astfel cu 32,5%.Este legal?
Da, este legal, dar impozitul este de 16%, intrucat :
Potrivit art. 55 din Legea nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările şicompletările ulterioare: „sunt considerate venituri din salarii toate veniturile în bani şi/sau
în natură obţinute de o persoană fizică ce desfăşoară o activitate în baza unui contract
individual de muncă sau a unui statut special prevăzut de lege, indiferent de perioada la
care se referă, denumirea veniturilor ori de forma sub care se acordă.”
La stabilirea impozitului pe venituri din salarii se iau în calcul aceste avantaje, care sunt
cuprinse în venitul brut lunar din salarii, avantaje care se impozitează cu cota de 16%.
Tichetele cadou nu se cuprind în baza lunară de calcul a contribuţiilor sociale obligatorii
potrivit art. 296 indice 15 lit. o) din Codul Fiscal.