Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce pot sa fac? Tatal a instrainat casa surorii vitrege
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce pot sa fac? Tatal a instrainat casa surorii vitrege

tatal meu a instrainat casa nu stiu in ce forma v/c sau donatie sorei mele vitrega eu sint singulul fiu din prima casatoria din a doua casaterie a tatalui nu sin copii vreau sa intreb daca dupa decesul tatalui meu voi beneficia de ceva sau deloc multumesc pentru raspuns
Reductiunea reprezinta o sanctiune aplicabila liberalitatilor excesive ( donatiilor si legatelor ), lipsindu-le de eficacitate juridica, in masura in care acestea incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari.

Aceasta cauza de ineficacitate a actelor juridice este aplicabila de la momentul deschiderii succesiunii , prin moarte.

Astfel, mostenitorii rezervatari , in cazul in care cotitatea disponibila a fost lezata, se pot adresa instantei de judecata, in vederea reductiunii liberalitatii excesive.

Contractul de vanzare-cumparare poate fi calificat drept donatie deghizata.
Pretul trebuie sa fie real, sincer si serios.

Actiunea in reductiune are caracter personal, este supusa termenului de prescriptie de trei ani, termen de curge de la data nasterii dreptului la actiune .( reprezentat de momentul decesului ).

Orice act este supus desfiintarii, atata vreme cat incalca prevederile legale.

MULTUMESC