Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager

Buna ziua,
Am o intrebare, legata de uzufructul viager. In 2004 sotia mea a cumparat un apartament, de fapt nuda proprietate, si a trecut in CF pe bunicii ei, cu uzufruct viager, din motive mai mult sau mai putin importante; nu s-a stabilit nici o renta viagera, sau alte clauze privind uzufructul; apartamentul nu a fost proprietatea bunicilor, nu a fost donat sau ceva de genul; a fost cumparat de la o terta persoana; odata cu noul cod civil, drepturile uzufructuarului s-au modificat, acesta putand mai nou sa cesioneze dreptul de uzufruct; in acest caz, bunicii ei pot ceda bunul, avand in vedere ca actul s-a incheiat ianinte de intrarea in vigoare a noului cod civil? in legea 71/2011 parca am citit ca dreptul de uzufruct incheiat inaintea noului cod civil ramane incesibil, sau se poate cesiona doar cu acordul nudului proprietar. cum este pana la urma?
Va multumesc anticipat
da, si in vcc se face referire la partea de garantie din partea uzufructuarului, cat si intocmirea unui PV care sa ateste starea imobilului, bunurile, starea acestora, etc.
Dar este acesta un motiv de a lua in calcul, daca va fi cazul, retragerea dreptului de uzufruct, unilateral, de catre nudul proprietar?
nutu_tim, utilizator