avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 597 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Taxa de timbru

Va rog sa ne spuneti ce taxa trebuie platita la cec cind introducem actiune in pretentii ?
Multumim anticipat
Cel mai recent răspuns: pusa2mimi , utilizator 21:41, 8 Februarie 2014
OUG nr.80/2013:

Art.3
(1)Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:

a)până la valoarea de 500 lei – 8%, dar nu mai puţin de 20 lei;

b)între 501 lei şi 5.000 lei – 40 lei + 7% pentru ce depăşeşte 500 lei;

c)între 5.001 lei şi 25.000 lei – 355 lei + 5% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;

d)între 25.001 lei şi 50.000 lei – 1.355 lei + 3% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;

e)între 50.001 lei şi 250.000 lei – 2.105 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;

f)peste 250.000 lei – 6.105 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.

(2)Se taxează potrivit alin. (1) şi următoarele categorii de acţiuni:

a)în constatarea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial; cererea privind repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru dacă este accesorie acestor cereri;

b)privind constatarea existenţei sau inexistenţei unui drept patrimonial;

c)prin care se solicită pronunţarea unei hotărâri judecătoreşti care ţine loc de act autentic de înstrăinare a unor bunuri imobile sau de constituire a unor drepturi reale asupra acestora.


ok
Daca unul dintre piriti nu achita taxa de timbru ce se intimpla ? Se anuleaza cererea de chemare in judecatata ?
Taxa de timbru o plateste petentul(reclamantul), in actiune poate cere cheltuieli de judecata (este inclusa si taxa de timbru in cheltuieli) si o recupereaza de la parati daca petentul castiga. O seara buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru louisfigo louisfigo Buna ziua! As dori sa stiu care este taxa de timbru pentru o despagubire de 140.000 de euro intr-un proces civil pentru tulburare de posesie. Multumesc! (vezi toată discuția)
Taxa timbru madalinagabriel madalinagabriel Bună seara,am un dosar pentru intabulare casa pe cale judecatoreasca,iar azi am primit o scrisoare prin care sunt instiintata ca am de platit o suma de...care ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru doreludandan doreludandan Detin un teren de 1870 mp, din care 1520 sunt ai mei, iar restul de 350 apar pe numele matusii, care nu a avut copii si care nu a ingrijit acest teren ... (vezi toată discuția)