Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Prelungire pensie intretinere peste varsta de 18 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Prelungire pensie intretinere peste varsta de 18 ani

Buna dimineata! Am nevoie de urmatoarea informatie de la dumneavoastra...Baiatul meu implineste anul acesta 18 ani, si este inca elev . Deoarece beneficiaza de pensie de intretinere in urma divortului, (tatal este pensionar militar) cum procedeaza pentru a beneficia in continuare de pensie de intretinere pana la terminarea studiilor? Am fost la Judecatorie sa ma interesez si am primit niste raspunsuri de-a dreptul halucinante (Ex. sa-l caute pe taica-su si sa-i ceara sa-i de-a banii in continuare...sau sa mearga cu taica-su la mediator..:O) Asa se proceaza?
Multumesc!
Buna dimineata,in acest caz copilul va primi pensie de intretinere pana la terminarea Liceului,mai ales ca inca este elev,apoi in cazul in care copilul va fregventa o Facultatea in baza unei adeverinte de Student si se poate face dovada ca inca studiaza,fostul dvs sot va plati pensie de intretinere pana la varsta de 25 de ani,acest lucru numai in cazul in care copilul face dovada ca inca studiaza.
Copilul beneficiază de pensie de întreţinere până la majorat, iar copilul major aflat în continuarea studiilor are dreptul de a primi pensie de întreţinere de la părinţii săi până la împlinirea vârstei de 25 ani sau 26 (în cazul studiilor superioare cu o durată mai mare de 5 ani). Jurisprudenţa a stabilit că dreptul la pensie de întreţinere al copilului devenit major şi aflat în continuarea studiilor trebuie stabilit de o instanţă judecătorească printr-o hotărâre, iar obligaţia de întreţinere a părinţilor faţă de copiii deveniţi majori încetează la terminarea studiilor ori a pregătirii profesionale a acestora, însă nu mai târziu de împlinirea vârstei de 25 de ani.
Raspunsurile pe care le-ati primit la Judecatorie nu sunt halucinante ci realiste.
Pentru continuarea platii pensiei de intretinere dupa varsta de 18 ani trebuie sau sa fie parintele de acord sa plateasca benevol (adica isi cauta tatal si stau de vorba si se inteleg) sau sa il dea in judecata pentru plata pensiei de intretinere pana la finalizarea studiilor.
Daca alegeti calea actiunii in instanta trebuie parcurs pasul informarii asupra medierii (si, in cazul fericit, al medierii) adica cel putin fiul dvs trebuie sa treaca pe la mediator. Ideal ar fi sa treaca si tatal si sa si ajunga la un acord - s-ar finaliza mai repede.
Deci, vedeti, ati fost informata corect la Judecatorie.
mirebire, utilizator
Multumesc pentru raspunsuri! Drepturile copilului devenit major la cunosteam si eu, intrebarea mea era cum procedeaza copilul mai departe. Ideea este ca legatura lui cu parintele patern s-a terminat in momentul divortului, deci nu stiu mai nimic de el. Am auzit ca ar fi plecat din tara de mai multi ani. Nu stiu exact unde se afla.Deci?
Fiul dvs isi va actiona in judecata tatal, il va cita la ultimul domiciliu cunoscut. Tot copilul se va duce la un mediator pt a obtine dovada ca s-a informat despre avantajele medierii.
Cererea se depune la judecatoria pe raza careia va aflati domiciliul, insotita de hot de divort, copie buletin, certificat nastere, adeverinta de la liceu, certificatul de informare de la mediator, chitanta ca a platit taxa de timbru de 20 de lei. Taxa de timbru o platiti la sectia financiara.

gi-jane2, moderator